Sultan Alparslan’ın Mezarı Aranıyor

1593

Başbakan’ın talimatıyla TİKA’nın yürüttüğü ‘Sultan Alparslan’ın mezarının arama çalışmalarında’ arkeolojik kazılar başlıyor. Ayrıca ‘Büyük Sultan’ için 2 günlük bir çalıştay düzenlenecek.

Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan’ın mezarının bulunması için yürütülen çalışmalar yeni bir aşamaya geldi. Son teknolojik cihazlarla yapılan araştırmaların ardından, arkeolojik kazılar başlıyor. Bilim grubunun arazide ve 5 ayrı bölgede gerçekleştirdiği çalışmalar, arkeolojik kazılarla da somut olarak desteklenecek. Sultan Alparslan’ın mezarının bulunmasının Türk dünyası için büyük bir arkeolojik keşif olacağını vurgulayan TİKA yetkilileri, projenin 2. etabında mezarın olduğu belirlenen yerin çevresinde kapsamlı bir arkeolojik çalışma yapılacağının altını çizdi.

ÇALIŞMALAR MASAYA YATIRILACAK

Bugüne kadar yapılan araştırmalarda elde edilen sonuçlar Ankara’daki tarihi bir zirveyle değerlendirilecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, TİKA’nın koordinasyonunda başlatılan çalışmaların sonuçları yarın Ankara Rixos Otel’lde başlayacak uluslararası çalıştayda masaya yatırılacak. Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler’in de katılacağı çalıştayda, çok sayıda akademisyen ve araştırmacı, yürütülen çalışmaları analiz edecek.

TEKNİK ÇALIŞMALAR TAMAM

Türkmenlerin, “Sultan Alparslan’ın mezarının bulunması ve bir türbe yapılması” yönündeki talepleri üzerine, Başbakan Erdoğan’ın da talimatıyla TİKA koordinasyonunda proje hazırlanmıştı. Protokol, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 29-31 Mayıs 2013 tarihleri arasında Türkmenistan’a gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında imzalandı. Türk bilim heyetinin de bulunduğu beş etaplık projenin ilk etabında jeofizik incelemeler ve topografik haritalandırma çalışmaları yapıldı. En son teknolojilerin kullanıldığı çalışmada jeofizik yöntemlerden biri olarak Gradiometre ve Yer Radarı (GPR) yöntemi ile 5 bölgede çalışma yürütüldü. 13-17 Ocak 2014 tarihlerinde kapsamlı belgeleme çalışmaları da yapılarak ilk etap tamamlandı.

04.05.2014 Akşam Haber: Hakkı Kurban