Priene Antik Kenti, Anlatıldı

1258

Suna-İnanç Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü (AKMED) tarafından “Priene: Anadolu’nun Pompei’sinde Arkeolojik Çalışmalar” konulu konferans düzenlendi.

Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hakan Mert, AKMED konferans salonunda yaptığı konuşmada, Aydın’ın Söke ilçesinde bulunan Priene antik kenti hakkında bilgi verdi.

Priene’nın antik çağın Kent devletleri arasında hiç bir zaman büyük ve güçlü nüfusa sahip olmadığını anlatan Mert, kentin İyon kent birliğinin merkezi olması ve komşu kentler arasındaki ihtilaflarda hakemlik yapmasıyla ön plana çıktığını söyledi. Priene’nın arkeoloji bilimi için önemli bir Kent olduğuna işaret eden Mert, arkeolojik çalışmalar neticesinde kentteki yapı ve buluntuların çok zengin ve çeşitli olduğunun tespit edildiğini kaydetti.

Kentin milattan önce 4’üncü yüzyılda kurulduğunu ve orta çağda da terk edildiğini ifade eden Mert, daha sonraki dönemlerde ise kentin bulunduğu alanda herhangi bir yerleşim olmadığını anlattı.

Mert, kentin araştırılmasına 18’inci ve 19’uncu yüzyıllarda başladığını, en yoğun çalışmaların ise 1896-1899 yıllarında yapıldığını bildirdi.

03.05.2014 haberler.com