Sit Alanında Tarih Aranıyor

1143

İşadamı Fettah Tamince’nin, Birinci Derece Arkeolojik SİT alanı Olimpos’a planladığı beş yıldızlı otel için, skandal bir uygulamaya imza atıldı. TMMOB’un otel inşaatına açtığı dava sürerken, Müzeler Müdürlüğü, her yerinden tarih fışkıran dağda tarihi eser olup olmadığını öğrenmek için araştırma başlattı.

Olimpos Beydağları Milli Parkı sınırları içinde yapılmak istenen tatil köyü için TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’nın açtığı davada rapor hazırlamak üzere bilirkişi ataması yapılması bekleniyor. Mahkeme süreci devam ederken, Müze Müdürlüğü de bölgede tarihî eser bulunup bulunmadığına dair araştırma başlattı.

“YAKLAŞIM ANLAMSIZ”

Yapılması planlanan tatil köyünün 19 dönümlük kısmı 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı içinde bulunuyor. Kamuoyunda geniş yankı uyandıran tatil köyü projesi Müze Müdürlüğü’nü de harekete geçirdi. Bölgede tarihî eser bulunup bulunmadığına dair araştırma yapmaya başlayan Müze Müdürlüğü’nün çalışmasını TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu şaşkınlıkla karşıladı. Bozoğlu, “Bölge zaten 1. derece arkeolojik sit alanı. Tarihî eser aramak çok anlamlı değil ama kötü niyetli bir yaklaşım olarak da değerlendirmiyorum” dedi.

07.05.2014 Taraf Haber: Ayfer Çalıkıran