‘Tarihi Eserleri Kargoya Vermeyin’

907

Hâkim ve savcıların suça konu olan tarihi eserleri posta ya da kargo ile bilirkişi incelemesine göndermesine, Kültür ve Turizm Bakanlığı “eserlerin zarar gördüğü” gerekçesiyle isyan etti. Bakanlığın başvurduğu Adalet Bakanlığı hâkim ve savcıları uyardı.

Tarihi eser kaçakçılığı ile ilgili soruşturma ve davalarda, hâkim ve savcıların, ele geçirilen suça konu eserlerin tarihi eser niteliğini incelemek amacıyla posta ya da kargo ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderdikleri belirlendi. Gönderilen eserlerin zarar görmesi üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı, Adalet Bakanlığı’na 11 Mart tarihinde yazı göndererek, bu uygulamadan vazgeçilmesi talebinde bulundu. Eserlerin zarar görmemesi için Kültür Bakanlığı’na bağlı en yakın müzeye gönderilmesi istenilerek, şöyle denildi: “Kültür varlığı kaçakçılığına konu eserler, son zamanlarda, savcılık ve mahkemelerce inceletilmesi amacıyla posta veya kargo yoluyla bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne gönderilmektedir. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında el konulan kültür varlıklarının, herhangi bir nedenle zarar görmesini engellemek amacıyla Bakanlığımıza bağlı en yakın müze müdürlüğüne gönderilmesi uygun görülmektedir. Bu kapsamda, incelenmesi gereken eserlerin öncelikle ilgili müze uzmanlarınca değerlendirilmesi, haricen gerekmesi durumunda Bakanlığımız Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü’nden konuyla ilgili uzman görevlendirilmesi talebinde bulunabilmektedir.”

UYARILAR HAKLI

Kültür ve Turizm Bakanlığı, kaçak kazılar sonucu meydana gelen çukurların, can ve mal güvenliğini tehlikeye atabileceği gerekçesiyle, adli sürecin sonuçlanması beklenilmeden ilgili müze müdürlüğüne bildirilmesini de talep etti. Bakanlığın talepleri üzerine Adalet Bakanlığı 2 Mayıs’ta Cumhuriyet başsavcılıklarına uyarıların haklı olduğuna dikkat çekerek buna uygun davranılmasını isteyen bir yazı gönderdi.

06.05.2014 Hürriyet