211 Eser Daha Koruma Altında

1260

Birçok medeniyete beşiklik etmiş Fatih’te binlerce tarihi eser belediye meclisinin almış olduğu kararla imar planlarına işlenecek.

Fatih Belediye Meclisi 99 cami, 57 medrese ve 55 sivil mimari eseri daha koruma altına alıyor. Yerleri tespit edilen tarihi eserlerin aynısı yerlerine tekrar inşa edilecek. Fatih Belediye Meclisi’nden oy birliğiyle geçen karar İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gönderildi. Büyükşehir’in de kararı onaylamasından sonra bu eserler planlara ‘tarihi eser’ diye işlenecek. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Fatih, 10 bini aşkın tarihi eseri bölgesinde barındıran bir ilçe. Bazı tarihi eserler zamana yenik düşmüş, harap ve virane olmuş hatta fiziken bertaraf olmuş olabilirler. Ancak bu onların yok olduğu anlamına gelmez. Biz onların yerini tespit ve tescil ederek, gelecekte oraların ihya edilmesinin önünü açmış oluyoruz. Fatih’te yapılacak restorasyon ve ihya çalışmaları sadece bugünün Fatihlilerine hitap eden bir çalışma değil; bilakis geçmişle geleceği de birbirine bağlayacak” şeklinde konuştu.

ESKİ İSMİ YAZILACAK

Fatih Belediye Meclisi’nin almış olduğu kararla kayıp 211 tarihi eserin imar planlarına ‘Tarihi Eser’ veya eski isimleriyle yazılacağını belirten Demir, “Şu anda kayıp olan bu eserler belediye tarafından yeniden inşa edilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin onaylamasının ardından mevcut imar planında olmayan ancak 2005 yılında yapılan imar planında bulunan eserler, tekrar aynı yerlerine işlenecek” diye konuştu.

11.05.2014 Akşam