Kızlar Manastırı’nın Restorasyonu Devam Ediyor

996

Trabzon Belediyesi tarafından projesi yaptırılarak ihalesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca gerçekleştirilen tarihi Kızlar Manastırı’nda restorasyon çalışmaları hızlı bir şekilde sürdürülüyor. 

Trabzon Belediyesi tarafından projesi yaptırılarak ihalesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca gerçekleştirilen tarihi Kızlar Manastırı’nın restorasyonu için yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı.

Boztepe mahallesinde bulunan ve Trabzon turizmi için önemli bir yere sahip tarihi manastırın yeni hali şehre gelen turistler için çekim merkezi olacak. Aslına uygun olarak yapılacak olan Manastır içerisinde bulunan tarihi Kaya Kilisesi ve örneğine nadir rastlanan fresklerin gün yüzüne çıkarılması projenin en önemli kısmını oluşturuyor. Kent turizmine önemli katkı yapması beklenen manastırın restorasyon maliyeti 1 milyon 570 bin TL.

Konu ile ilgili açıklama yapan Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “Tarihi Kızlar Manastırı’nın restorasyon projesini Belediyemiz kaynakları ile daha önce yaptırmıştık. Manastırın restorasyonunun yaptırılması için bu tarihi mekanı 5 yıl süre Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devrettik. Israrlı takiplerimiz neticesinde Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından bu tarihi mek’nın restorasyon ihalesi yapıldı ve yüklenici firma çalışmaları hızla bir şekilde sürdürülüyor. Restorasyonun tamamlanması ile turizme kazandırılacak olan tarihi mekan şehrin kültür sanat ve turizm hayatına önemli bir canlılık katacaktır. Bir tarih ve kültür kenti olan Trabzon turizmde de yükselen değer olmaya devam edecek” diye konuştu.

Boztepe’nin yamacında şehre hakim bir mevkide kurulan Kızlar Manastırı 14. yüzyılda (1349-1390) 3.Aleksios tarafından yaptırılmış, yapılan ilavelerle 19 yüzyılda son şeklini almıştı.

15.05.2014 Sabah