Hollanda’da Yapılan Araştırma Bursa’nın Tarihini Değiştirecek!

2521

Neolitik dönemle ilgili önemli verilere ulaşılan Barcın Höyüğü’ndeki kazılarda Bursa’nın tarihini değiştirecek kalıntılar çıkarken, gerçek kuruluş tarihinin belirlenmesi için il genelindeki diğer höyüklerde de çalışmalar başlıyor. Fokke Gerritsen’in öncülüğünde Hollanda’da yapılan karbon testinde 8 bin 600 yıl öncesinde gidildiği, bu tespitle Bursa’daki yerleşimle ilgili daha eski çağlara gidilebileceği ifade edildi.

Kültür varlıkları açısından Türkiye’nin sayılı illerinden biri olan Bursa’da ilk çiftçi ve hayvan yetiştiriciliğiyle ilgili önemli verilere ulaşılan Barcın Köyü’ndeki kazılarında 8 bin 600 yıl öncesine gidilirken, Bursa’daki bütün höyüklerin analizi çıkarılacak. Neolitik dönemle ilgili önemli verilere ulaşılan Barcın Höyüğü’ndeki kazılarda Bursa’nın tarihini değiştirecek kalıntılar çıkarken, gerçek kuruluş tarihinin belirlenmesi için il genelindeki diğer höyüklerde de kazı çalışmalarının yapılması talep edildi. Buna göre Orhangazi’deki Ilıpınar Höyüğü, Yenişehir’deki Barcın Höyüğü, Osmangazi Demirtaş Höyüğü, Çayırköy Höyüğü, Tepecik Höyüğü, Üyücek Tepe, Höyücek ve Karadin Höyükleri, İnegöl Cumatepe, Doğuteğe ve Akhisar Höyükleri, Yenişehir’deki Babasultan Höyüğü, Mustafakemalpaşa Dorak Köyü ile Tahtalı Köyü’ndeki kalıntılar, Akçalar Aktopraklık Höyüğü ve Büyükorhan’daki Derecik Bazilikası yeniden çalışılacak bölgeler olarak açıklandı

DİĞER ÇALIŞMALARA ÖRNEK OLACAK

Hollanda Araştırma Enstitüsü tarafından Yenişehir Barçın Köyü’ndeki höyükte 2005 yılından bu yana sürdürülen kazılar sürüyor. Yapılan büyük çalışmaya Hollanda Araştırma Enstitüsü sahip çıkarken, 8 yıldır yürütülen çalışmalarla birlikte günümüzden 8 bin 600 yıl öncesine gidildi. Fokke Gerritsen’in öncülük ettiği kazı çalışmalarında Hollanda’da yapılan karbon testinde 8 bin 600 yıl öncesinde gidildiği, bu tespitle Bursa’daki yerleşimle ilgili daha eski çağlara gidilebileceği ifade edildi.

İSKELETLER BULUNDU

Yaklaşık 5 metre derinliğe ulaşan kazı alanında ev kalıntıları, avlular ve ocaklara ulaşılırken, 8 bin 400 yıllarına ait insan iskeletleri ve çeşitli heykeller bulundu. Bursa’dan 30 işçi ve 30 arkeoloji öğrencisiyle yürütülen çalışmalara ayrıca 9 üniversiteden Hollanda, Finlandiya, Avusturya, Japonya ve Bulgaristan’dan da uzmanlar katılıyor. 8 yıldır yapılan kazıda 30 bini aşkın kalıntı bulunduğunu belirten Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nden Arkeolog Yrd. Doç. Dr. Rana Özbal, 6 Eylül’e kadar çalışmayı tamamlayacaklarını söyledi. İlk çağlarda insanların daha çok eti ve sütünden yararlanabilecekleri koyun ve sığır gibi hayvanlar beslediğini ifade eden Özbal, en eski yerleşim tabakalarına ulaştıklarını belirtti. 8 yıldır höyükte çalıştıklarını ancak Bursa’dan herhangi bir mülki amirin kendilerini ziyaret etmediğini, yapılan çalışmaların göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

23.05.2014 bursadabugun.com Haber: Rabia Deniz