Ainos Kazıları Devam Ediyor

1184

Enez ilçesinde 42 yıldır süren arkeolojik kazılar, bu yıl da devam edecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Üniversitesi işbirliğiyle yürütülen kazının başkanı Prof. Dr. Sait Başaran, Enez ilçesinin, antik çağlarda, “Ainos” adıyla bilindiğini söyledi.

Yunanistan sınırının kıyısında, Ege Denizi’nin sahilinde yer alan Enez ilçesinin tarihi kayıtlarda da adından zenginliğiyle söz ettirdiğini belirten Başaran, şöyle konuştu:

“Enez, tarihte, Balkanları, Ege ve Anadolu’ya bağlayan deniz, nehir ve kara yollarının kesiştikleri yerde kurulmuş önemli bir kültür ve ticaret şehri olarak anılmıştır. Bu yılki kazılar, nekrepol, Kral Kızı Bazilikası ile tarihi kale içinde devam edecek. Daha önce yaptığımız kazılarda, Enez şehrinin etrafını çevreleyen sur kalıntılarının varlığına ulaşmıştık. Kazı çalışmalarında Almanya’dan gelen bir ekip de yer alıyor. Yaptıkları sismik, radar ve elektromanyetik çalışmalarla, surları birkaç noktada tespit ettiler.

FATİH SULTAN MEHMET ZAMANINDA FETHEDİLMİŞTİ

Başaran, Enez’in, geç antik çağda küçük Rodop bölgesinin başkenti olduğunu, Orta Çağ’da ise Semadirek ve Gökçe adalarını da içine alan bir prensliğin iyi korunmuş bir merkezi olduğunu söyledi.

Bu çağda Enez’e, Genovalı Gattelusi ve Doria aileleri 200 yıl süreyle egemen olduğunu belirten Başaran, ilçenin Fatih Sultan Mehmet zamanında 1456 yılında, Has Yunus Bey tarafından denizden ve karadan kuşatılarak fethedildiğini kaydetti.

27.05.2014 TRT Haber