Arkeolojihaber.net Özel Haberi – 2 Bin Yıldır Mezarlık Olarak Kullanılıyor

3304

Bursa’nın İznik ilçesinde bulunan Dörttepeler mevkii, Helenistik dönemden günümüze yaklaşık 2 bin yıldır mezarlık alanı olarak kullanılıyor.

İznik’e bağlı Elbeyli beldesi Dörttepeler mevkiindeki M.Ö. 3.-2. yüzyılla tarihlenen ve içlerinde mezar odaları bulunan Tümülüslerin üstü, Osmanlı döneminden günümüze mezarlık olarak kullanılıyor. Geçtiğimiz yıllarda yol yapım çalışmaları sırasında ve tarlalarını süren çiftçiler tarafından ortaya çıkarılan Tümülüsler, Bithynia Krallığı döneminde inşa edildi.

Bölgede bulunan Tümülüslerin dromos ve mezar odası, her yönü ile çağının özelliklerine yansıtıyor. Eni yaklaşık 4, boyu ise 5 metre olan mezar odalarının içinde cesetler, “kline” adı verilen taştan yapılmış yatak ve yastıklar üzerine yatırılıyor. Yatak sayısının fazlalığından ise aile mezarlığı olduğunu anlaşılıyor.

2 bin yıldır çalışan kapılar
Bithynia Krallığı döneminde kraliyet ailesine mensup ya da yakınlarının gömüldüğü Tümülüslerin kapıları görenleri hayrete düşürüyor. Bölgede bulunan 4 adet Tümülüs’ten III nolu olanın her iki kapısı da 2 bin yıldır çalışıyor. Menteşeleri sağlam bir şekilde üzerinde bulunan 3-4 ton ağırlığındaki kapılar, mekanizma ve aksları sayesinde tek bir parmakla bile açılıp kapatılabiliyor.

Acilen korunması gerekiyor
Günümüze kadar bu şekilde sağlam korunmuş mezar odalarına nadir rastlandığını söyleyen uzmanlar, acilen mezar odalarının çevre düzenlemesi yapılarak korunması gerektiğini söylüyor. Uzmanlar, son yıllarda define aramak amacı ile dromos ve mezar odası zeminleri, klineleri ve duvarlardaki kesme taşları geniş çapta tahrip edildiği belirtiyor.

“Tümülüs nedir”
Tümülüs, bir mezar ya da mezarlık içeren, toprak yığılarak oluşturulmuş tepeciklere verilen addır. Kurgan (Orta Asya’da) da denilen Tümülüslere en çok Anadolu’da, Trakya’da, Orta Asya’da, Rusya’da ve Meksika’da rastlanır.

02.06.2014 arkeolojihaber.net Fotoğraf: Serdar Kuşku, Murat Başlar