Bodrum Kalesi İşte Bu Hale Geldi!

1635

Bodrum‘da 2-5 Haziran’da düzenlenecek 4. Türk Konseyi Zirvesi’ne hazırlık yapmak maksadıyla Bodrum Kalesi’nde yapılan çalışmalar gören herkesi hayrete düşürdü. Bodrum Kalesi’nin duvarlarını sıvayla kaplayıp, tarihi topları boyadılar!

Bodrum Gazetesi’nin haberine göre, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Emel Özkan’ın talimatıyla yapılan çalışmalarda, yüzlerce yıllık Osmanlı toplarına yağlı boya vurulurken, tarihi Bodrum Kalesi’nin surlarına da kireç boya sürüldü. Saint Jean şövalyeleri tarafından 1402 – 1522 yılları arasında inşa edilen kaleye şimdiye dek hiç böyle bir uygulama yapılmamıştı. Müze, 1995 yılında Avrupa’da Yılın Müzesi Yarışması’nda “Özel Övgü” ödülünü almıştı.

Türk Konseyi zirvesine katılacak devlet adamlarına “güzel görünsün diye” yapılan çalışmalar, tarihi yapılara asla yapılmaması gereken bütün faaliyetleri içeriyor. Kalenin bu halini gören vatandaşlar Müze Müdürü Emel Özkan’a tepki gösteriyor.

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümünden mezun olan Emel Özkan, Müze Müdürlüğü’ne geçen yıl atanmıştı.

Emel Özkan basın mensuplarına çalışmalar hakkında bilgi verirken yapılanları şu sözlerle anlatmıştı:

“Müzemizde gerekli tabela değişimleri, boyama işlemleri devam ediyor. Ziyaretçilerimiz gelmeye başlayacak, onun için müzemizi toparlamaya başladık. Eksik olan onarılması gereken her yeri onarıyoruz. Kale içinde bulunan havuzlarımızı boyadık. Önümüzdeki günlerde de Sayın Cumhurbaşkanı da Bodrum Kalesi’ni ziyaret edecek.”

04.06.2014 yapi.com.tr