Açık Hava Heykel Atölyesi “Yesemek”, Ziyaretçilerini Bekliyor

1412

İslahiye ilçesinde bulunan ve dünyanın tek açık hava heykel atölyesi olarak bilinen “Yesemek Açık Hava Müzesi ve Heykel Atölyesi”, ziyaretçilerini bekliyor.

Yesemek köyü Karatepe mevkisinde yaklaşık 100 dönümlük alanda taslaklar halinde 300’den fazla bazalttan yapılmış heykel ve kabartma bulunuyor. 1890’da Alman Doğu Araştırmaları Kurumu adına Felix Von Luschan tarafından keşfedilen bölgede, 1957-1961 arasında Prof. Dr. Bahadır Alkim, 1989-1991 arasında ise İlhan Temizsoy kazı yaptı. Kazılarda 300’ün üzerinde sfensk, aslan, çeşitli kabartma ve mimari parçalar bulundu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ergün Özuslu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yesemek Açık Hava Müzesi ve Heykel Atölyesi’nin dünyada benzerinin olmadığını söyledi.

Bölgedeki Tilmen ve Zincirli höyüğü ile Yesemek’in önemli arkeolojik alanlar olduğunu ifade eden Özuslu, Yesemek’in UNESCO Dünya Kültür Mirası aday listesine girdiğini hatırlattı.

Yesemek’in asıl listeye alınması için çalışma başlattıklarını kaydeden Özuslu, hazırladıkları evrakları bakanlığa sunacaklarını belirtti.

Yesemek’te halen kazı yapılmamış büyük bir alan olduğunu dile getiren Özuslu, “Bugüne kadar yapılan kazılarda ortaya çıkarılan heykellerin ve sfenkslerin belli bir düzende dizayn edilmesi gerekiyor. Çünkü dağınık bir yapı var. Kazılarla ortaya çıkarılacak yeni heykellerle yeni bir sergi ve çevre düzenlemesi yaparak Yesemek’i turizmin hizmetine sunmak istiyoruz” diye konuştu.

Özuslu, kentin, zengin tarihi ve doğal güzellikleriyle en az 3 günde gezilecek bir yer olduğunu ifade etti.

Zeugma ve Rumkale gibi Yesemek’e de turlar düzenlenebileceğini aktaran Özuslu, şöyle devam etti:

“Yesemek, dünya harikası olacak bir yer çünkü dünyada eşi benzeri yok. Ama halen Yesemek’i bilmeyenler var. Tanıtım konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hediyelik tanıtım heykelcikleri yaptırıyoruz. Bunları dağıtacağız. Ayrıca sivil toplum kuruluşları ve ilgili kurumların katılımıyla bir tanıtım grubu kurmaya çalışıyoruz.”

08.06.2014 haberler.com