Müzeye Kaldırıldılar

995

Kütahya’nın turistik ilçesi Simav’da önceleri belediye hizmet binasının önündeki açık alanda sergilenen Roma ve Bizans dönemine ait tarihi kalıntılar Simav Kent Müzesine taşınarak güven altına alındı.

Simav Kent Müzesi Sorumlusu Arkeoloğ Özkan Sulak, sütun, kaide, sütun başlığı, sütun gövdesi, mezar taşı, mezar büstü ve küplerden oluşan Roma ve Bizans dönemine ait 20 tarihi kalıntının Belediye Başkanı Süleyman Özkan’ın talimatıyla kepçe yardımıyla sergilendiği açık alandan alınarak Kent Müzesine kaldırmak suretiyle güven altına aldıklarını bildirdi.

Son katılımlarla birlikte geçen yıl hizmete açılan Kent Müzesinin tarihi kalıntılarla daha da zenginleştiğini ve ziyaretçilerine görsel bir şölen sunmaya başladığına vurgu yapan Sulak, “Simav’da geçmişte yer altından çıkarılarak müze olmadığı için Belediye Hizmet Binası önündeki açık alanda sergilenen tarihi eserler şimdi yerini buldu. Son katılımlarla Kent Müzemiz daha da zenginleşti. Üstelik Simav’ın tarihini ve geçmişteki kültürünü yansıtan çok değerli kalıntılar Müzeye taşınmak suretiyle güven altına alınmış oldu. Son katılımlardan sonra müzemize ziyaretçilerin ilgisi giderek artmaya başladı. Bu son çalışmalardan dolayı Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, “Önceleri müzemiz olmadığı için geçmiş dönemlerde yer altından çıkarılan tarihi kalıntıları Belediye Hizmet Binamızın önündeki açık alanda sergilemek zorunda kalıyorduk. Şimdi Müzemiz oldu. Hem bir bütünlük olsun hem de geçmişimize ait kültürümüzü yaşatan tarihi kalıntıları güven altına almak için açık alandan alarak Kent Müzemize konulmasını uygun bulduk. Bu hususta vatandaşlarımızdan da övgüler alıyoruz” şeklinde konuştu.

13.06.2014 Milliyet