Kuramsal Arkeolojideki Boşluk Doluyor!

1014

Türkiye arkeolojisinde ilk kez Kuramsal Aarkeoloji’ye yönelik bir kitap yayınladı. Aktüel Arkeoloji Yayınevi tarafından yayınlanan Arkeolojinin Temelleri, Clieve Gamble’in arkeolojinin arkeolojisini anlattığı en önemli yayınlardan biri. Arkeolojinin Temelleri, Türkiye arkeolojisinin gelişmesine çok büyük katkı sağlayacak bir çeviri kitap olarak arkeoloji yayınları arasında yerini aldı.

Gerek gündelik hayattan, gerekse daha sıra dışı olaylardan örnekler sunan bu çalışma, arkeolojik düşünce, tarih ve uygulamalar hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen herkes için temel bir eser niteliğinde.

İnsanlar daima arkeolojik hayal gücüne sahip olmuştur. Bu, bir açıdan, geride kalan izlerin (kumdaki ayak izleri ya da cam kırıkları ve şişelerle dolu bir parti evi) üzerinde sürdürdüğümüz günlük yaşamımızı yeniden kurmaya yönelik, hafife alınan becerimizdir. Ne zaman ‘bilinçaltımızı kazısak’ ya da ‘kişiliğimizin katmanlarını ortaya çıkarsak’, arkeologları taklit etmiş oluyoruz. En önemlisi de, bu yöntemler, düşünce biçimleri geliştirmeleri konusunda arkeologlara eskiden beri yol göstermiştir. Arkeolojinin en heyecanlı tarafı da budur. El değmemiş mezarları keşfetmek ayrı bir şeydir, bizden önce yaşamış olan insanların faaliyetlerini ve eserlerini kendi hayatlarımıza dâhil edebilme ve sıradan deneyimlerimizin ötesinde düşünebilme kapasitemizi keşfetmek ise bambaşka bir şeydir.

Clive Gamble

Londra Üniversitesi, Royal Holloway’de Profesör olan Clive Gamble, aynı zamanda British Academy Centenary Project (Yüzüncü Yıl Projesi) Kalıntılardan Dile: Sosyal Zihnin Arkeolojisi adlı çalışmanın yardımcı direktörlüğünü yapmaktadır.

14.06.2014 Aktüel Arkeoloji