Büyük Göztepe Tümülüsünde Kurtarma Çalışmaları Sürüyor

1567

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde M.Ö. 4. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen Büyük Göztepe Tümülüsü’nde kazı çalışmaları devam ediyor. 

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Edebiyat Fakültesi arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Yrd.Doç. Dr. Şahin Yıldırım, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, Milattan Önce 4. yüzyıla ait tümülüs açıldığında Safranbolu’nun tarihine önemli bir ışık tutan bulgulara ulaşabileceklerini söyledi.

Tümülüste 2011 yılında ilk çalışmalara başladıklarını belirten Şahin, şöyle konuştu: “Burası bizim için tarihi açıdan çok önemli bir alan. Paflagonya bölgesi olarak bilinen Safranbolu’da burasının çok önemli bir alan olduğunu düşünüyoruz. Bu bölgede sadece arkeolojik çalışmalar Eskipazar Hadriana Polis Antik kentinde yapılan kazılar sınırlı gibi. Aslında orası Roma hüviyeti taşırken, burada yaptığımız araştırmalarda ise bu bölgenin M.Ö 5. yüzyıla kadar indiğini gösteriyor. Bu kapsamda Hacılarobası köyünde de bir tümülüste ve kaya mezarlarının olduğu alanda pazartesi günü kurtarma çalışmalarına başlayacağız. Bölge olarak eski bir tarihe sahip. Bu alan şehrin önemli bir noktası ve çok eski çağlardan beri göz önünde bulunan bir yer.” Bizans çağında M.S 10 ile 12 yüzyıl arasında yaşamış insanlar tarafından burasının mezarlık olarak kullanıldığını anlatan Şahin, şunları söyledi: “Tümülüsün üst kısmında yaptığımız kazılarda 10 civarında iskeletle karşılaştık. Bu iskeletler arkeolog arkadaşlara gönderilerek yaş ve cinsiyeti tespit edilecek. Onun sonucunda net bir şey söyleyeceğiz. Bizim için önemli olan büyük olasılıkla tümülüsün M.Ö 4. yüzyılla tarihlendiğini düşünüyorum. Çevrede Kaçak kazı sonrası ortaya çıkarılan mezarların M.Ö 4. yüzyıl civarında tarihlendiğini gördük. Burada yaptığımız jeofizik çalışmalarına başladığımız anıtın bu tarihleri bulacağını düşünüyoruz. Safranbolu dünyanın önemli turizm merkezlerinden biri olduğundan buradaki destinasyona da katkı sağlayacak. Safranbolu Belediyesi ve valiliğin bu alanda ciddi katkıları var. Burada yapılacak çalışmalarla arkeopark gibi çalışmalar turizme ciddi anlamda katkı sağlayacaktır.”

14.06.2014 Milliyet