Seyitömer Höyüğü Kazıları Başladı

1112

Kütahya’da, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülen Seyitömer Höyüğü’ndeki kazı çalışması yeniden başladı.

Yapılan açılışa Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaaslan, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, çok sayıda akademisyen ve davetli katıldı.

Açılışta DPÜ Rektörü Ahmet Karaaslan, “Üniversite sanayi işbirliğinin çok güzel bir örneğini 9 yıldır hep beraber yaşıyoruz. Kentler bir milletin kimliğidir. Bir milletin hafızasıdır. Bu anlamda Kütahya en zengin hafızaya sahip şehirlerdendir. Bu kazıyla tarihe küçük bir dokunuşta bulunmaya çalışıyoruz. 5000 yıllık buluntular sayesinde 5000 yıl önceki insanlarla tanışmış olduk. Bu topraklarda böyle bir sanatın, estetiğin ipuçlarını, izlerini yakaladık. Buluntularla ilgili müze çalışması yaparak bu çalışmaları insanlığa sunacağız. Nejat Bilgin hocamızı ve ekibini titiz ve sabırlı çalışmalarından dolayı kutluyor, tarihe yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ediyorum.”

DPÜ Arkeoloji Bölüm Başkanı ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Nejat Bilgen, “Üniversitemiz, Kütahyamız ve Anadolu tarihi ve arkeolojimiz için çok önemli bir kazının onurunu yaşıyoruz. 9. Kazı sezonuna geldik. Bize 300 işçi sağlayan Çelikler A.Ş.’ye teşekkür ediyorum.M.Ö. 3000 yıllarına ait buluntulara ulaştık. Bu kazılarla bu tarihi en son noktasına kadar değerlendirmeye çalışıyoruz. Bilimsel birçok sonuçlar elde ettik. On farklı ülkeden bilim insanları buraya gelip bu çalışmaları tahrip ederken ne yazık ki Kütahya’nın tam desteğini alamadık. Bütün dünya Seyitömer Arkeolojik kazı çalışmalarına odaklandı. Umarım gelecekte Kütahya buranın önemini kavrar ve burayı sahiplenir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından davetliler buluntuları inceledi. Kazı ekibindeki arkeologlar tarafından buluntularla ilgili bilgiler verildi.

20.06.2014 haberler.com