Latmos’a Hayat Öpücüğü

1027

Dıoğal yapısı ve tarih öncesi kaya resimleriyle ünlü Beş Parmak (Latmos) Dağı’nın Milli Park ilan edilmesi ve dağda büyük tahribat yaratan maden ocaklarının engellenmesi için Meandros Platformu’nun hazırladığı dosya, 21 Haziran’da Aydın’ı ziyaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a teslim edildi. Platform sözcüsü Aslı Ulaş Aksu’nun Bakan Yıldız’a verdiği dosyada, Latmos’un daha fazla tahrip edilmemesi için girişimde bulunulması istendi.

Latmos’un Milli Park olması için başlatılan girişimlerde bakanlığın olumlu görüş bildirmesi istenilen dosyada, Bakan yıldız’a hitaben, “Aydın ve Muğla İli sınırları içinde bulunan Bafa Gölü’nün doğu kıyısındaki Beşparmak Dağı Türkiye’de ve dünyada eşine ender rastlanan çok özel ve doğal güzellikler açısından en etkileyici ve arkeolojik bulgular açısından uluslararası standartlara ve anlaşmalara göre, çok önemli bir kültürel miras niteliğindedir. Orman ve Su İşleri Bakanlığı nezdinde başlatılan çalışmalarla, ülkemiz için büyük önem taşıyan ve uluslararası bir marka olma potansiyeline sahip olan bu alanın ’Milli park’ ilan edilerek korunması ve uluslararası turizme açılması hedeflenmektedir. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ’Milli Park’ ilan edilmesi sürecinde, çeşitli bakanlıkların görüşleri alınmaktadır. Bu meyanda bakanlığınızdan alınan görüşün olumlu yönde verilmesi hususunda emir ve müsaadelerinizi arz ederiz” denildi.

LATMOS’UN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Bakan Yıldız’a sunulan dosya’da Latmos’un Neolotik dönemden, Osmanlı dönemine uzanan birçok önemli kalıntıya evsahipliği yaptığına dikkat çekildi. Milattan önce 6 bin yılına ait kaya resimlerinin Anadolu Prehistorya arkeolojisinde son yılların en büyük keşifleri arasında yer aldığı, resimlerin insanlık tarihinde önemli bir adımı belgelediği de vurgulanan dosyada, buradaki kaya resimlerinin konusu ve resim dili itibariyle dünyada tek olduğu ifade edildi.

Latmos’un Kaya resimlerinin yanı sıra geçmiş uygarlıklara ait bir çok buluntuya ev sahipliği yaptığı da dosyad belirtilip, “Geçmiş birçok uygarlıklara ulaşım sağlayan ’antik döşeme yollar’, ’mezarlar’ ve buluntular bu coğrafyada yer almaktadır. Herakleia, Latmos, Amyzon, Euromos, Labranda, Alinda, Alabanda, Myus gibi antik yerleşimlerin yer aldığı Beşparmak Dağı, Sobran, Kirselik, Arap Avlusu, Yediler, Karyes gibi dağ manastırlarıyla 9. yüzyılda psikoposluk merkezi haline gelmiş kutsal bir dağ olarak bilinmektedir. Aydın sınırları içindeki Beşparmak Dağ’nın kuzey bölgesi, Türkiye’de oldukça lokal bir yayılış gösteren “Fıstık Çamı Ormanları”nın en geniş örneğine ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda zengin Akdeniz Bitki Örtüsü nedeniyle çok önemlidir. Dağın bir diğer önemi ise florasında ülke çapında nadir bitki türlerinin çok zengin populasyonlarının yer almasıdır” denildi.

24.06.2014 Hürriyet