Orpheus Mozaiği Gerçek Yuvasına Dönüyor

1267

Şanlıurfa’dan yurt dışına çıkarılan Roma dönemine ait Orpheus Mozaiği, 16 yıl sonra gerçek yuvasına geri getiriliyor.

1998 yılında yurt dışına Kaçak yollarla götürülen Orpheus Mozaiği, 6 Kasım 2012 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığının girişimleriyle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dallas Sanat Müzesi’nden ülkeye geri getirilmişti. 2 yıldır İstanbul arkeoloji Müzesi’nde sergilenen mozaik 14 sonra yeniden Şanlıurfa’ya getiriliyor.

Şanlıurfa Kültür ve Turizm İl müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada Antik Yunan mitolojisinde müzik, şiir gibi kavramlarla özdeşleştirilen ozan Orpheus’un vahşi hayvanları ehlileştirme sahnesinin yer aldığı Roma Dönemi’ne ait mozaik panonu, Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün talebi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün onayı ile kente iade edileceği belirtildi. Naklin gerçekleşeceği tarihin belirtilmediği açıklamada, “M.S. 194 Roma dönemine ait olan Orpheus Mozaiği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Müze Müdürlüğünün talebiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün 19 Haziran 2014 tarih ve 119427 sayılı onayıyla yakın zaman içerisinde halen sergilendiği İstanbul Arkeoloji Müzesi’nden alınarak, uzmanlar refakatinde inşaat çalışması tamamlanmak üzere olan Şanlıurfa Haleplibahçe Edessa Mozaik Müzesi’ne sürekli sergilenmek üzere getirilecek” denildi.

Öte yandan 2012 yılında Mozaik panonun Şanlıurfa’dan yasa dışı yollarla nasıl çıkarıldığının araştırılması amacı ile Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmış, eserin yerinden sökülmeden önce kaçakçılar tarafından çekilen fotoğraflara ulaşılması ile eserin Şanlıurfa (Edessa) kentine ait olduğu kanıtlanmış ve Türkiye’ye iade edilmişti.

26.06.2014 Milliyet