Tek Tıkla Müze Turu

1007

Türkiye’nin 118 antik kentinden seçilmiş örnekler tarih ve arkeoloji meraklılarını internetteki ‘Mimarlık Müzesi’nde keyifli bir yolculuğa davet ediyor.

Sanal Mimarlık Müzesi araştırmacı yazar Yaşar Yılmaz’ın 3,5 yıl boyunca tek tek yerinde inceleyip, fotoğrafladığı 118 antik kentten seçkiler sunuyor. www.mimarlikmuzesi.org, ve www.archmuseum.org adresindeki bu kentler, kısa süreli yolculuklarla birbirine bağlanabilecek bir ulaşım düzenine ve topoğrafyaya uyarak, 8 bölgede alfabetik olarak sıralanıyor. Sergiye konu olan antik kentler, tarihi kaynakların da desteğiyle ortaya çıkan bilgiler, fotoğraflar ve kısa yol tarifleri eşliğinde sunuluyor.

HATTİLERDEN SELÇUKLULARA

Antik kentlerin pazaryeri, çeşme, tiyatro, gibi kent çekirdeğini oluşturan önemli yapılarının yanı sıra önemli tarihi kişiliklerine, sosyal, kültürel özelliklerine değiniliyor. Kentleri gezerken, bu coğrafya halklarının atası olara bilinen Luvi-Pelasglardan Hattilere, Hititlere, Makedonyalılara, Roma’dan Bizans’a, Selçukludan Osmanlı dönemine tarihin izlerini peş peşe sürmek mümkün. Marmara’nın Assos’undan, Ege’nin, “Hadrianus Tapınağı kalıntıları’na, Anadolu Antik Tiyatroları’na kadar pek çok yer keyifle gezilebilir.

İNGİLİZCE YAYINLA DÜNYAYA AÇILDI

Yapı-Endüstri Merkezi tarafından sanal ortamda kurulan Mimarlık Müzesi’nde dünya mirasını oluşturan, ulaşılabilir her türlü belge derlendi. Müzede yer alan bütün bilgi ve belgeler dijital kayıt biçiminde saklanarak mimarlık tarihi açısından çok değerli bir dijital arşiv oluşturuldu. www.archmuseum.org adresinde İngilizce yayına da başlayan Mimarlık Müzesi, Türk mimarlığının yurtdışında tanınması, açısından büyük bir işlevi yerine getiriyor. Sanal Mimarlık Müzesi, Uluslararası Mimarlık Müzeleri Konfederasyonu ICAM’a üye olarak kabul edilmiş tek sanal müze.

26.06.2014 Akşam