Harput Kalesi Kazısına Bu Yıl Yeniden Başlanacak

1628

Elazığ’ın tarihi kenti Harput’ta geçtiğimiz yıllarda ara verilen kale kazısı çalışmalarına bu yıl yeniden başlanacak.

Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak, Harput ile ilgili çok önemli projeler hazırladıklarını, bunlardan birinin de kale kazısının yeniden başlatılması olduğunu belirtti.

Vali Koçak, “Biz bu yıl Harput Kalesi kazısına yeniden başlayacağız ancak Fırat Üniversitesi ile birlikte bu kazıyı yapacağız” dedi.

Vali Koçak,“Harput Kalesi’nde başlatılan ancak birkaç yıldır yapılmayan kazı çalışmaları için yaptığımız girişimler olumlu sonuç verdi. Fırat Üniversitesi işbirliği ile yapacağımız bu kazıda Doç. Dr. İsmail Aytaç başkanlığındaki bir ekiple kazı çalışmalarına başlanacak. Kazı çalışmaları için ödeneğimiz var. İl Özel İdaresi’nin yanında Kalkınma Bakanlığı’ndan da bütçe talebinde bulunduk ve bu çalışma için kullanılacak bütçeyi oluşturduk. Tabi burada önemli olan kazılarda çıkacak tarihi eserlerin bakımı. Çünkü yer altında asırlardır bulunan bu eserlerin gün ışığına çıkarılması durumunda korunmaları ve muhafazası önemli. Bu konuda gerekli çalışmaları da yapacağız.

Bunun yanında Harput’un aslına uygun olarak yeniden yapılması çalışmaları söz konusudur. Bunun için de Harput’un 1/500 ölçeğinde bir maketini hazırladık. Bu maket üzerinde yer alan tarihi eserleri, tarih içinde Harput’taki yerleşim birimlerini, çarşısını, pazarını, ibadethanelerini inşa edeceğiz. Bu çalışma aslına uygun olacak ve bundaki amacımız da Harput’u aslına uygun olarak gerekli restorasyonunu tamamlayıp turizme açmak” dedi.

28.06.2014 baskilguncel.com