Savcılık, Surlardaki Tahribatın Peşine Düştü

905

Sultanahmet’te 2 bin yıllık surları, garaj yapmak için delen otel inşaatına soruşturma başlatıldı. “İhya projesi” adı altında belediyeye başvurup izin alan Seven Hill adlı otel, “Fatih’in surlarını deldiler” diye Taraf’a manşet olmuştu.

İstanbul Sultanahmet’te “ihya” projesi adı altında özel bir firmanın otel inşaatı için tarihi surların delinerek otele araç giriş kapısı yapılması, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nı harekete geçirdi. Taraf’ın “Tarihi sura garaj kapısı” başlığıyla gündeme getirdiği inşaatta surlara verilen tahribat üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Seven Hill mercek altında

Savcılık, otel inşaatının sahiplerinin yine Sultanahmet’te bulunan Seven Hill adlı otellerinde 6.5 metre olması gereken bina yüksekliğinin kat çıkılarak 18 metreye yükseltilmesi hakkında da soruşturma başlattı.

İnşaat izni yoktu

Fatih ilçesi Sultanahmet Mahallesi Oyuncu Çıkmazı Sokak’ta Fatih Belediyesi imar planlarında park alanı olarak görünen 80 ada 13 parsel alanda yaklaşık iki yıldır inşaat çalışması yapılıyordu. İmar planlarında park alanı olarak görünen şahsa ait arsa, 2011 yılında Sultanahmet’teki Seven Hill Hotel’nin sahipleri Cemil Çelik ve Mehmet Sarı tarafından satın alındı. Ancak alanın inşaat izni bulunmuyordu. Bunun üzerine arsayı satın alan firma, inşaat yapabilmek için “tarihî yapıları ihya kararı”na dayanarak 1900’lü yıllara ait bir fotoğrafla söz konusu yerde bir yapılaşma olduğunu öne sürdü. Ve “ihya” projesi için belediyeye başvuruda bulundu. İstanbul 4 numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na sunulan fotoğraf 28.02.2012 gün ve 4426 sayılı kararıyla onaylandı ve inşaat yapımının önü açıldı. Söz konusu inşaat hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

20.06.2014 Taraf Haber: Ayfer Çalıkıran