İşçiler, Kanalizasyon Çalışmasında 1600 Yıllık Mezar Buldu

1
612

Belediyenin yürüttüğü kanalizasyon çalışmaları sırasında Muğla Büyükşehir Belediyesi çalışanları 1600 yıllık mezar buldu.

Muğla’nın Milas İlçesi’nde süren alt yapı çalışmaları sırasında M.S. 400’lü yıllara ait bir mezar bulundu. Mezarda yapılan kazı çalışmasında klasik döneme ait eserlere rastlandı.

MERMER PARÇALARI BULUNDU

Milas Belediyesi tarafından başlatılan ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’nce devam ettirilen altyapı çalışmaları sırasında yine tarihi esere rastlandı. Atatürk Bulvarı’nda süren kanalizasyon çalışmalarında yaklaşık 4.5 metre derinlikte iş makinesi çalışırken mermer parçası bulundu. Bunun üzerine bölgedeki çalışmalar durduruldu.

MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ HEMEN DEVREYE GİRDİ

Etrafı temizlenen mermerin mezar olduğu anlaşılınca Milas Müze Müdürlüğü tarafından hemen kurtarma kazı çalışması başlatıldı. Yaklaşık bir saat süren çalışma sonucunda mezarın M.S. 400’lü yıllara ait olduğu tespit edildi.

MEZARIN ÜSTÜ KAPATILDI

Mezarın içindeki çalışma sırasında insan kemiklerine ve pişmiş topraktan yapılmış klasik döneme ait siyah desenli eserlere rastlandı. Kurtarma kazı çalışması sonrasında plaka levha tipi mezarın üstü yeniden kapatılarak olduğu yerde bırakıldı.

ÇALIŞMALAR TEKRAR BAŞLATILDI

Mezarın içinde bulunan eserler, Milas Müze Müdürlüğü’ne götürüldü. Alt yapı çalışmaları mezara zarar vermeden 5 metre çevresinden tekrar başladı.

02.07.2014 haberler.com

1 YORUM

  1. Tarihi bugune gore algilamaktan vazgecsek diyorum. Nedir 1600 yillik mezar, 1800 yillik mazaik, 800 yillik camii? Nasil bir tarihcilik anlayisidir ben hala anlayabilmis degilim? Sanki ilkokul mezunu bile olmayanlara tarihi ogretmeye calisiyorsunuz. Okuyanlarda algi kargasasina yol aciyorsunuz, bunun yaninda tarihe yeterince saygi da duyulmadigi ve bilimsel olarak tarih bilincinin verilmedigi sonucunu cikiyor. MS 5. yuzyil demek gecmise yani eserin bulundugu doneme gitmek demektir. Oysa 1600 yillik dediginizde tarihi kendinize gore bicimlendirmis, siz gecmise gideceginize, gecmisi bugune uyarlamis, dolayisiyla eseri bulundugu donemden koparmis olursuuz. Bu biraz da kendi egomerkeziyetciliginizi gosterir. Sanki antikacida bir eser satar gibi tarihe istediginiz gibi bir yas kavarmi bicemezsiniz. Tarihi ogrenmek ve ogretmek icn tarihe gitmeniz gerekir, bu da herseyden once tarihleri carpitmayarak baslar. Saygilar. Siz 1600 yillik fresk dediginizde kimse onun hangi donemden kaldigini ogrenemeyecek ve uluslararasi tarih bilimciligi ile de kopukluk icinde olacaksiniz.