Minikler, Shell’in Katkılarıyla Tarihe ve Kültüre Sahip Çıkıyor

875

Kazı çalışmaları kapsamında Shell’in katkılarıyla 2003 yılından itibaren ilköğretim öğrencilerine yönelik “Arkeoloji Yaz Atölyesi” programı düzenleniyor.

Anadolu’nun en eski yerleşim bölgesi olarak bilinen Çatalhöyük’teki arkeolojik kazılara, Türkiye’nin doğal ve kültürel mirasına karşı sahip olduğu duyarlılıkla 18 yıldır destek veren Shell, Stanford Üniversitesi’nin yürüttüğü Araştırma Projesi’ne bu yıl da katkıda bulunacak.

Öğrencileri 9 bin yıllık Çatalhöyük tarihi ile tanıştırmak için bu yıl 28 Haziran’da başlayan program, 7 Ağustos’a kadar sürecek. Türkiye’nin dört bir yanından gelen 9 yaş ve üzeri öğrenciler, atölye çalışmalarına ücretsiz olarak katılabiliyor. Haftanın 6 günü açık olan ve 10:00 – 15:00 saatleri arasında yürütülen Çatalhöyük Arkeoloji Atölyesi’ne konuklar, rezervasyon ile kabul ediliyor.

Dünyanın en büyük arkeolojik çalışmaları arasında yer alan ve 2012 yılında UNESCO tarafından “Dünya Mirası” listesine dahil edilen Çatalhöyük Neolitik Çağ Yerleşmesindeki Arkeoloji Yaz Atölyesi etkinliğiyle, çocuklara ‘kültürel mirasın koruyucusu olma’ kavramı öğretiliyor. Bugüne dek 5000’i aşkın öğrencinin ücretsiz olarak katıldığı atölye çalışmalarında tarih bilincinin genç nesillere en sağlıklı şekliyle aktarılması hedeflenirken; çalışma sonunda öğrencilere ‘kültürel emanetlerin koruyucusu’ sertifikası da veriliyor.

02.07.2014 haberler.com