2 Bin Yıllık Yapı, Sağlamlığıyla Görenleri Şaşırtıyor

1034

Denizli’nin Buldan ilçesi Yenicekent yakınlarındaki Tripolis antik kentinde 500 metrekare genişliğinde 2 bin yıllık kapalı pazaryeri bulundu. Kazı heyeti başkanı Yrd. Doç. Dr. Bahadır Duman, Denizli’nin tek antik kapalı pazaryerinin restorasyonunun tamamlandığını ve ziyarete açıldığını söyledi.

Dr. Duman, tarihte ilk kapalı pazaryeri olduğuna dair kanıtlara ulaştıklarını, 15 kemer dizisinin üzerinde büyük kesme taşlardan yapılmış tavan blokların, yapının bugüne kadar ulaşmasında destek olduğunu söyledi. Duman; 14 sütun, 20 kemer ve 88 çatı bloğunun dayanıklılığı artırdığını ifade etti. 12 ay kazı çalışmalarının devam ettiği Tripolis’te 20 öğrenci, 35 işçi ve 15 akademisyenin görev aldığını belirten Duman, şu bilgileri verdi: “Kentin yüksek bir tepe eteğinde kurulması nedeniyle, toprak erozyonundan en fazla etkilenen binaların başında gelen kapalı pazaryerinin tamamı toprak altında kalmış. İlk kazılarda çatı bloklarının küçük bir kısmı, bir kemeri ve bir de taşıyıcı sütunu açığa çıkarıldı. Geçen yıl yapının tamamı açılarak restore edildi ve tarihteki ilk pazaryeri ziyarete açıldı. Yapının üst tarafındaki ışıklık ve havalandırma boşlukları kapalı pazaryeri için ideal.”

Kuş figürleri bulundu

Tripolis kazı çalışmalarında Roma Dönemi evlerinin duvarlarından keklik, sülün, güvercin, papağan ve leopar resimleri bulunduğunu belirten Duman, “Evlerin duvarlarında kuş resimleri bulduk. Bozulmadan günümüze kadar gelen kuş türlerinin bölgede bol miktarda bulunan kuşlar olduğunu düşünüyoruz. Özellikle bulunan güvercin resmi Denizli’ye has güvercin ırklarından birinin resmi olabilir” dedi.

02.07.2014 Yeni Asır