Satrancın Atası Batman Müzesi’nde Sergilenecek

2315

Ege Üniversitesi nden Yrd. Doç. Dr. Haluk Sağlamtimur, Ilısu barajı altında kalacak kültürel varlıkların kurtarılmasına yönelik 13 yıldır Siirt ili Botan vadisinde arkeolojik kazılar yapıyor. 

Bölgedeki kazı çalışmaları ile ilgili gelişmeleri sorduk kendisine. Yrd. Doç. Dr. Haluk Sağlamtimur şu açıklamalarda bulundu:

” Bölgede Türbe Höyük ve Motit Kalesinde kazı çalışmaları tamamlandı. Bu kazılardan biri olan Motit Kalesi Ksenephon un ” Onbinlerin Dönüşü ” adlı kitabında geçen kalelerden biri olduğunu belirtmek isterim. Başur ve Çattepe Höyük te halen çalışmaya devam ediyoruz.

Başur Höyük M.Ö. 7. bin yıldan başlayarak günümüze kadar yerleşilmiş bir höyük; M.Ö. 4. ve 3. bin yıl buluntuları bu coğrafya ve Mezopotamya kültürleri için önemli veriler sağlamakta.. Çattepe Höyük ise içerisinde höyük olan bir Roma kalesidir. Bu kale Roma nın doğudaki son kalesi olma özelliğini taşıyor. Ayrıca bu döneme tarihlenen bir liman ortaya çıkartıldı. Bu kale daha sonra M.S. 9. ve 10.ncu yüzyılda İslami şehir olan Tell Fafan a dönüşmüştür. ” dedi.

Başur Höyük te Mezopotamya coğrafyasının bizim topraklarda kalan bölümünde ortaya çıkartılan ve 2013 yılında bütün dünyanın ilgisini çeken buluntu grubunun heyecan verici bir keşif olduğunu belirten Sağlamtimur; Discovery Chanell ın kendisiyle bir röportaj yaptığını söyledi.

SATRANCIN ATASI OLACAK KEŞİF….

Kazı alanında yeşil, kırmızı, mavi, siyah ve beyaz renklerde 49 tane taş bulduklarını, bazı taşlar domuz ve piramitlere benzediğini, bazılarının ise yuvarlak ve mermi şeklinde olduğunu aktaran Sağlamtimur bulgularla ilgili görüşlerini şöyle aktardı:

” Siirt teki Başur Höyük kazısında Erken Tunç Çağ a tarihlenen mezarlar içerisinde satrancın atası olabilecek buluntular bulduk. Bunların karbon-14 tarihlemeleri M.Ö. 3100-2900 tarihleri arasını vermekte, bu buluntulardan daha erkene tarihlenen figüratif oyun seti şimdilik yok. Bunlar Mezopotamya da M.Ö. 4. bin yılın sonunda yazının bulunması veya yazı ile birlikte kullanılan, yazının dışında objeler olmalılar, yani önce oyun vardı galiba, kültür oyunun etrafında gelişti gibi görünüyor. Bulunan mezarın içerisinden iki çocuk bir yetişkin iskeletinin bulunmuş olması nedeniyle oyun taşlarının çocukların eğitiminin bir parçası, strateji oyunu olduğunu düşünmekteyiz.

Bu buluntular yakın zamanda açılışı yapılacak olan Batman Müzesinde sergilenecek. ”

03.07.2014 turizmhaberleri.com Haber: Nilgün Atar