Ayaş Antik Kenti’nde Yeni Mozaikler Bulundu

1732

Adana Yumurtalık’taki Ayaş Antik Kenti’nde yeni mozaiklerin açığa çıktığı bildirildi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden yapılan açıklamada, kazı alanında yeni bulunan mozaiklerin “Aigeai” olarak da bilinen Ayaş Antik Kenti’nin turizm merkezi olması açısından büyük önem taşıdığı kaydedildi.

Ayaş Antik Kenti’nin tarihine ışık tutacağı belirtilen ve müdürlüğün titiz çalışmaları sonucu ortaya çıkarılan mozaiklerin bölgeyi ihtişamlı günlerine tekrar kavuşturacağı ifade edildi.

Mozaikler ve kalıntıların, kentin geçmişine ışık tuttuğu, döneminde önemli bir liman kenti olan Ayaş’ın bilinirliğinin artmasında etkili olacağı aktarılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Müzenin geçen yıllarda yaptığı kurtarma kazıları sonucu ortaya çıkarılan mozaiklerde, Eroslar hippokamposlar üzerinde balık tutarken, olta ve ağ ile balık avlarken tasvir edilmiş. İlk defa Anadolu’da ve dünyada Eroslar yetişkin birer avcı pozisyonunda Yumurtalık mozaiklerinde tasvir edilmiş. Bu da mozaiğin arkeoloji dünyasında önemli ve ayrıcalıklı bir yer edinmesini sağlıyor.”

En parlak dönemini milattan önce 1. yüzyılda yaşamış olan Ayaş kenti, antik dönemin en büyük hastanelerinden birine ev sahipliği yapması ve Roma İmparatorluğu döneminde Anadolu’yu Suriye ve Mezopotamya’ya bağlayan anayolun üzerinde çok önemli bir donanma üssü olması sebebiyle bölgenin en önemli kentlerinden biri olarak kaynaklarda yer alıyor.

16.07.2014 TRT Haber