Mersin’in Soli Pompeiopolis Antik Kentinde Kazılar Başladı

1128

Mersin’in merkez Mezitli ilçesinde bulunan ve tarihi geçmişi M.Ö. 700 yılına uzanan Soli Pompeiopolis Antik Kentindeki 2014 yılı kazı çalışmaları başladı.

Mezitli Soli Pompeiopolis Antik Kenti gün ışığına çıkarmak amacıyla 16 yıldır gerçekleştirilen kazı çalışmaları, bu yıl da devam ediyor. Tarihi geçmişi M.Ö. 700 yılına dayanan Soli Pompeiopolis Antik Kent’indeki kazı çalışmaları, Prof. Dr. Remzi Yağcı başkanlığında Sütunlu Cadde ve Soli Höyük’te sürdürülecek. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da kazı başkanı ve kazı ekibini ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Başkan Tarhan, Soli Pompeiopolis Antik Kenti, Mezitli’nin dünyaya açılan kapısı olacağını belirtti. Tüm herkesin dünyanın ortak değeri olan kültürel miraslara sahip çıkması gerektiğinin altını çizen Tarhan “Soli Pompeiopolis dünyanın en önemli tarihi yerlerinden birisidir. Kazı Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı hocam 1999 yılından beri bu çalışmaların başında. Ama gerek bakanlığın maddi desteğinin oldukça zayıf, hatta yok denilebilecek düzeyde olması, gerekse belediyelerin olanaklarının çok sınırlı olması nedeniyle uzun yıllardır fazla bir yol kat edilmedi. Bizim hedefimiz buradaki toprak altında kalmış değerlerin toprak üstüne çıkarmak ve ortak mirasımızı dünyaya tanıtmaktır. Biz buna son derece önem veriyor ve destekliyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Büyükşehirinde desteklemesini bekliyoruz. Soli Pompeiopolis Mezitli veya Mersin’in değil tüm Türkiye’nin dünyaya açılan kapılarından birisi olacaktır. Ben buradan tüm sponsor olabilecek özel kuruluşlarında kazı çalışmalarına destek vermelerini istiyorum” dedi.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı ise, restorasyona yönelik kazı-temizlik çalışmaları hakkında Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’a bilgi verdi. Soli Pompeiopolis Antik Kenti’nin Roma döneminde de cazibesini sürdürdüğünü belirten Yağcı “Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Mezitli Belediye’sinin desteğiyle sürdürülen Soli Pompeiopolis’deki bu yılki çalışmalarımıza başladık. Soli Pompeiopolis, Helenistik döneminde yaklaşık 250 bin kişinin yaşadığı önemli bir kenttir. Roma döneminde de bu cazibesini sürdürdü ve önemli bir liman kenti oldu. Doğu Akdeniz’de limanla birleşen ve sütunlu caddesi olan nadir kentlerden birisi. Tabi ki kentin şu anda en önemli yerinde ana caddesinde bulunuyoruz. Bu ana caddesinde çıkan buluntular, Roma arkeolojisine çok önemli katkılarda bulunmaktadır. Uzun vadeli bir projedir. Destekler sürdükçe özellikle yerel yönetimlerin desteği arttıkça elbette burada kazılar daha önemli bir ivme kazanacaktır” diye konuştu.

Yağcı, arkeolojik olarak önemli bir liman kenti olan Pompeiopolis’teki kazı çalışmalarının amacının, Sütunlu Cadde ve Soli Höyük’te bulunan dükkanların bodrum katlarını açığa çıkararak kentteki sosyal, ticari yaşamı aydınlatmak olduğunu belirtti.

18.07.2014 sondakika.com