Bozdoğan Su Kemerine Dokunma

1355

İstanbul’un en eski yapılarından biri olan Doğu Roma İmparatoru Valens tarafından MS 4. yüzyılın sonlarında tamamlanan Bozdoğan Su Kemeri Büyük Şehir Belediyesi tarafından tehdit ediliyor.Yaklaşık 1600 yıl önce yapılan ve İstanbul’a (Konstantinopolis) su taşıyan kemer, Mimar Sinan tarafından da restore edildi. İstanbul’un önemli tarihi eserlerinden birisi olan kemer, Orta Çağ’da, kentin su ihtiyacını karşılayan su kemerlerinin en önemlilerindendir.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi İstanul’un en eski ve özel yapılarından biri olan tarihi Valens (Bozdoğan) Sukemerini korumak ve turizme kazandırmak yerine, kemeri nasıl lokanta yaparım diye planlar yapıyor.

Şehir Plancıları Odası, Bozdoğan Su Kemeri’ne seyir terası ve restoran projesine, “Daha sonra başka ticari işletmeler de yapılacaktır” diyerek karşı çıktı.

İstanbul Unkapanı’nda bulunan Bozdoğan Su Kemeri’ne yapılması planlanan seyir terası ve restoran projesinin diğer ticari işletmeleri de tetikleyeceği uyarısı yapıldı.

Arkeoloji Haber sitesinin haberine göre, projeye tepki gösteren Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Kahraman, “Kemerin seyir terası amaçlı turizme açılmasından sonra burada ticari amaçlı işletmeler de yapılacaktır” dedi.

Bizans ve Osmanlı dönemlerinde kentin önemli su yollarından biri olarak kullanılan ve İstanbul’un simgelerinden biri sayılan Bozdoğan Su Kemeri’nin restore edilerek üzerine yürüyüş yolu, seyir terası ve restoran yapılması planlanıyor.

Onay bekleniyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan proje, şu anda Anıtlar Kurulu’ndan onay bekliyor.

Tayfun Kahraman, kemerin seyir terası olabilmesi için eklemeler yapılması gerektiğini vurgulayarak bunun kültürel mirası tahrip edeceğini savundu.

Daha önce değnekçilerin kontrolüne bırakılan kemere para karşılığı çıkılabiliyordu. Ancak seyir terası projesinin ortaya atılmasıyla birlikte iniş ve çıkışlar demir tellerle kapatıldı.

20.07.2014 Aktüel Arkeoloji