Türkiye’nin Kilikya’daki Efes’i: “Anavarza”

1112

UNESCO tarafından “Geçici Dünya Miras Listesi”ne dahil edilen ve Efes Antik Kenti’nden 4 kat büyük olan Adana’nın Kozan ilçesindeki Anavarza Antik Kenti keşfedilmeyi ve ziyaretçilerini bekliyor. 

Adana Turist Rehberler Odası (ADRO) Başkanı İsa Akdağ, yaptığı açıklamada, Kozan ilçesine bağlı Dilekkaya Mahallesi’ndeki Anavarza’nın Çukurova yöresinin tam ortasında, Anavarza Dağı’nın batı yakasında kurulmuş tarihi bir Kent olduğunu söyledi.

Kilikya bölgesinin en önemli merkezlerinden olan Anavarza Antik Kenti’nin, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in girişimleriyle UNESCO tarafından “Geçici Dünya Mirası Listesi”ne dahil edildiğini belirten Akdağ, Anavarza’nın keşfedilip buradaki Roma ve Bizans Dönemleri’ne ait tarihi eserlerin gün ışığına çıkartılacak olmasıyla Kilikya Bölgesi’ndeki turizmi canlandıracağını ifade etti. Akdağ, “Anavarza antik kenti Çukurova’nın tam ortasında, Anavarza Dağı’nın batı yakasında kurulmuş tarihi bir kenttir. Coğrafi konum olarak Kozan, Kadirli ve Ceyhan’ın tam ortasındadır. Henüz tarihi değeri gün ışığına çıkartılmamış saklı bir hazine gibi öylece durmakta” dedi.

“TARİH UYANDIRILMAYI BEKLİYOR”

“Uçsuz bucaksız kilometrelerce tarih, yerde yatıyor, hazine desem, inanın bu gizemli Kent karşısında, çok ama çok değersiz kalır” diyen ADRO Başkanı Akdağ, şunları ifade etti:

“Anavarza tüm bu özelliklerinden dolayı dünyadaki diğer antik kentlerden farklı bir değer taşır. Sütunlar yerde yatıyor dikilmeyi ve yolu adımlayacak olan misafirlerini, heyecanla bekler gibi yere kapanmış dua ediyor.

Ayrıca, pişmiş tuğlalardan yapılmış, şehir hamamı öylesine duruyor. Bir zamanlar krallara ve bu gizemli kente su taşıyan kemerler de tarihin aktığı gibi bu kemerler ile suyun sızdığı yerlerde oluşan sarkıt ve dikitler doğa harikası gibi duruyor.

Uzadıkça uzayan sütunlu cadde, agoralar, keşfedilmeyi bekleyen akropol, Meryem Ana kilisesi ve kayalara oyulmuş nekropol, dünya da eşi benzeri olmayan 400 metre büyüklüğündeki hipodrom, derin uykudaymış gibi uyandırılmayı bekliyor.

VATANDAŞLAR TARİHİN İÇERİSİNDE YAŞIYORLAR

Akdağ, Anavarza’nın bulunduğu Dilekkaya Mahallesi’nde oturan halkın, şehrin taş ve sütunlarından örülmüş evlerde tarihle iç içe yaşadıklarını vurgulayarak, “Mahallenin tam ortasındaki bir evde ise Anavarza müzesi yazan küçük bir tabela görülüyor. Burada kralın kızı olduğu ve bir havuz içerisinde mozaik yer alıyor. Müze evde sütunlar, yazılı kayalar, lahitler ve balık mozaiği de yer alıyor” dedi.

İsa Akdağ, dünyanın en önemli antik kentlerin den biri olan Anavarza’nın tur programlarına dahil edilmesi gerektiğini belirterek, Kilikya’nın başlı başına bir destinasyon olduğunu bildirdi. Akdağ, Kilikya Bölgesi’nde en az 2 gece konaklama yapıldığında, dünyada eşi benzeri olmayan adam kayalar, cennet cehennem ve ölümsüzlük şehri Misis, Yılankale ve Anavarza gibi farklı bir destinasyon gerçekleştirmiş olacaklarını sözlerine ekledi.

20.07.2014 haberler.com