Anavarza’da “Ala Kapı” Olarak Bilinen Zafer Takı Gün Yüzüne Çıkıyor

1494

Türkiye’den UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne giren Anavarza Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Çukurova Üniversitesi’nden (ÇÜ) yapılan yazılı açıklamaya göre, Adana’nın Ceyhan ilçesi sınırları içinde Kozan-Kadirli yolunun yaklaşık 20. kilometresindeki Dilekkaya köyü yakınlarında bulunan Anavarza Antik Kenti’ni gün yüzüne çıkarmak ve restorasyonunu gerçekleştirmek için ÇÜ bilim insanları çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

ÇÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Gülşen’in bilimsel danışmanlığında başlayan çalışmalarda önemli bulgu ve verilere rastlandı. Çalışmalarda “Ala Kapı” olarak bilinen zafer takı çevresinde yer alan mimariye ait bloklar ve zafer takının kuzeyinde yer alan ve kent merkezine doğru kuzey-güney doğrultuda uzanan sütunlu ana caddenin temizlik çalışması yapılarak yolun açığa çıkarılması sağlandı.

Gülşen, arkeolojik kazı çalışmalarının başlamasıyla Anavarza’nın dini inanç turizmine kazandırılmasının yanı sıra, edebiyat ve tıp bilimine de katkılarının olacağını belirtti.

Anavarza’da yapılan çalışmalar ve bulunan kalıntılarla ilgili de bilgi veren Gülşen, şunları kaydetti:

“Roma surlarının güneyde kayalıklarla birleştiği köşenin biraz güneyinde meyilli bir arazide Roma dönemi tiyatrosu yer almaktadır. Arap sur duvarlarının güney kısmında kaya yamacına yaslandırılmış tiyatronun, bugün sadece taş planı korunmuş. Tiyatronun alt kısmı yamaca oturmakta, üst kısmı ise tonozlar üzerinde yükselmektedir. Büyük ölçüde tahrip olmuş, oturma basamakları Arap surlarının temelinde kullanılmıştır. Alanda kumandalı hava araçları ile de görüntüleme çalışması yapıyoruz.”

Helenistik, Roma, Bizans, Ortaçağ, Arap, Ermeni ve Osmanlı gibi Anadolu’nun önemli uygarlıklarının kültür izlerini taşıyan ve çok sayıda farklı kültür ve uygarlığa ev sahipliği yapan Anavarza Antik Kenti’nin 15 Nisan 2014’te UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne girdiğini vurgulayan Gülşen, kentin tarihi ve kültürel zenginliklerinin ortaya çıkartılmasında katkı ve emekleri olan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’e, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne, Adana Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü ile Çukurova Üniversitesi’ne teşekkür etti.

24.07.2014 Memleket