Laodikya Kazıları Ömür Tüketecek

1128

Pamukkale’nin Eskihisar Mahallesi yakınlarında bulunan Laodikya, barındırdığı yapılarla ülkemizin önemli arkeoloji merkezlerinden birisi olurken, geniş bir alana yayılan antik kentin tamamında kazı çalışmasının ancak 746 yılda tamamlanabileceği belirtildi.

Milattan önce 3. yüzyılın ortalarında Seleukos Kralı II. Antiokhos tarafından karısı Laodike adına kurduğu şehir, Anadolu’daki yedi kiliseden birisine sahip olması nedeniyle Hristiyan dünyası için dini merkezlerden birisi olarak anılıyor.

2002’DEKİ ÇAĞRIYLA BAŞLADI

Toplamda 5 kilometrekare alana yayılan antik kent, 2002’de işadamı Esat Sivri ve Mimar cengiz Bektaş’ın “Laodikya bizi çağırıyor” girişimine Denizli Valiliği’nin de destek vermesiyle kamuoyunun gündemine geldi.

Burada yapılacak kazılar için Pamukkale Üniversitesi görevlendirildi ve kazı heyeti başkanlığına da Prof. Dr. Celal Şimşek atandı. 2003 yılından itibaren düzenli olarak yapılan kazılara halen Prof. Dr. Şimşek başkanlık etmeyi sürdürüyor.

YÜZDE 1.3’Ü KAZILABİLDİ

Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, kazıların Bakanlar Kurulu kararıyla 2003’te başladığını, 2008’de Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Denizli Büyükşehir Belediye arasında imzalanan protokolle kazılar ve restorasyon çalışmalarının yılın 12 ayında yapılabilir hale geldiğini söyledi.

Geçen yıl UNESCO’nun Dünya Geçici Miras Listesi’ne alınan Laodikya’nın bugüne kadar sadece 1.3’lük kısmının kazılabildiğini anlatan Prof. Dr. Şimşek, “Antik kent toplam 5 kilometrekare bir yerleşim alanına sahip. Türkiye’de kazıların 12 ay yapıldığı tek yer. Bakıldığında çok geniş bir alan kazılmış gibi.bir hesaplama yaptık, ancak 1.3’ünü kazabilmişiz. Yılın 12 ayında çalışma kesintisiz yapıldığında tamamı 746 yılda kazılabilecek” dedi.

26.07.2014 denizlihaber.com