Tripolis Antik Kenti’ndeki Pazar Yeri Açılmayı Bekliyor

1024

Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Tripolis antik kentinde bulunan bin 500 yıllık pazar yerinin yapılan restore çalışmalarının ardından yeniden pazar yeri olarak kullanılabilmesi için çalışma yürüttüklerini söyledi.

Buldan ilçesinde yer alan Tripolis antik kentindeki çalışmalar devam ediyor. Denizli’de Laodikya ve Hierapolis Antik Kenti’nden sonra çalışmaların hızlı ilerlediği üçüncü yer olan antik kentteki kazıda, Pamukkale Üniversitesi arkeoloji Bölümü’nden Yardımcı Doçent Dr. Bahadır Duman görev alıyor.

Denizli Valisi Abdülkadir Demir de antik kentte yürütülen çalışmaları yerinde inceledi. Yürütülen çalışmaları inceleyen Vali Demir bin 500 yıllık kapalı pazar yeriyle özel olarak ilgilendi. Pazar yerindeki odalara giren ve duvardaki resimleri inceleyen Vali Demir, arkeoloji ekibini yaptığı çalışmalardan dolayı tebrik etti.

Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Yardımcı Doçent Dr. Bahadır Duman, antik kentte yürütülen çalışmalar hakkında bilgi vererek, “Tripolis antik kentinde çalışmalar 3 farklı alanda devam ediyor. Ana caddemiz var. Bu caddenin sağ ve solunda sütunlar var. Bu sütunların arasına da heykeller yerleştirmişler. Bunlardan bazılarını bulduk ancak daha fazla olduğunu düşünüyoruz. Su depoları mevcut. Bin 500 yıllık su depolarını ortaya çıkarmak için de çalışıyoruz. Ayrıca da diğer tarihi eserlerin bulunması için çalışma yürütüyoruz’’dedi.

“BİN 500 YILLIK PAZAR YERİNİ YENİDEN KULLANMAYI AMAÇLIYORUZ”

Denizli Valisi Abdülkadir Demir ise çalışmaların olumlu ilerlediğini belirterek, “Tripolis, antik çağda Laodikya, Hierapolis ile birlikte var olan şehirlerden bir tanesidir. 3 yıl önce müze kazısı olarak onayını aldık. Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden hocamız burada kazının başında bulunuyor. Geçen yıl bu antik kent için 1 milyon 200 bin TL kaynak aktarıldı. Buranın kaynak anlamında bir sıkıntı yok. Bu antik kentin en önemli özelliği toprak dolgu olması. Toprağı kaldırdıkça eserler ortaya çıkıyor. Bulunan eserler de çok sağlam halde oluyor’’dedi.

Pazar yerinin bölgeye hareketlilik getireceğini kaydeden Demir, ‘”Burada antik dönem pazar yeri tespit edildi. Hemen çalışmalara başlandı ve gereken çalışmalar yapıldı. Biz bu antik kentte bulunan bu bölgeyi günümüzde de pazar yeri olarak kullanmak istiyoruz. Bunun için de Buldan ilçesindeki buldan bezlerini kullanabiliriz. Bu sayede turist artışı da sağlayacağımızı düşünüyorum’’ diye konuştu.

29.07.2014 Milliyet