Karagöz ve Hacivat’ın Bursa İle Özdeşleştiğini Anlatan O Kitabe

1375

Yıllardır devam eden tartışmayı Türkiye lehine sonlandırabilecek ‘en önemli kanıt’ olarak görülen Şeyh Küşteri’nin kitabesinin Bursa Türk İslam Eserleri Müzesi’nde olduğu belirlendi.

Yunanistan’da yayımlanan Proto Thema gazetesi, geçtiğimiz hafta Karagöz ve Hacivat’ın “Geleneksel Yunan tiyatrosunun karakterleri” olduğunu yazdı. Bu yazıya cevap gecikmedi. Gazetede çıkan haberin ardından Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras, gazetenin genel yayın yönetmenine, “Karagöz’ün Türk kültürünün ayrılmaz bir parçası olduğunu” yazdı ve kanıt olarak da UNESCO’nun tescili ile AİHM’nin kararını gösterdi. Mektup sonrasında Yunan Kültür Bakanı Konstantinos Tassoulas, “Karagiozis’in Yunan olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Envanterde kayıtlı
Yıllardır süren tartışmayı Türkiye lehine sonlandırabilecek ‘en önemli kanıt’ olarak görülen mezar taşı ve kitabenin akibetini Uludağ Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Hasan Basri Öcalan anlattı. Her ikisinin de Bursa Türk İslam Eserleri Müzesi envanterine kayıtlı olduğunu belirten Öcalan, müze deposunda yaptığı incelemelerde kitabeyi bulduğunu, mezar taşının ise sadece fotoğraf kaydına erişebildiğini söyledi. Öcalan, envanter kaydının yanında “Nerede olduğu bilnmiyor” ibaresi düşülen mezar taşında, “Cennet mekanı firdevs aşiyan sahib-i hayal Şeyh Muhammed Küşteri ruhuna fatiha (802)” ifadesinin bulunduğunu kaydetti.

‘Bursa ile özdeşleşiyor’
Mezar taşının resminin bulunmasının Şeyh Küşteri’nin gerçekliğini sorgulayanlara bir yanıt niteliğinde olduğunu ifade eden Öcalan, iddiaların Küşteri’nin ölümünden sonra hazırlanan kitabede yer aldığını belirtti. Bursa Alan Başkanı Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu ise Karagöz ve Hacivat’ın Bursa ile özdeşleştiğini belirtti.

Sultan Orhan’ı avutabilmek için
Rivayete göre, Bursa’da Ulucami inşaatında çalışan Karagöz ve Hacivat herkesi güldürüp işleri aksattıkları için Sultan Orhan Gazi tarafından boyunları vurdurulur. Yaptığına pişman olan Orhan Gazi’yi teselli etmek için Şeyh Küşteri adlı bir kişi, Karagöz ve Hacivat’ın deriden yapılmış tasvirlerini perde arkasında oynatıp onların şakalarını tekrarlayarak padişahı avutur.

21.07.2014 Milliyet