İzmir’deki Antik Roma Tiyatrosu Ortaya Çıkarılıyor

1295

İzmir’in tarihî semtlerinden Kadifekale’de gecekondular arasında sıkışıp kalan, bazı sütunları evlere duvar yapılan Roma antik tiyatrosundaki arkeolojik kazılar, kısa süre içinde başlayacak.İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırmaları ve yıkımları yapılan tiyatro alanındaki kazılar, Antik Smyrna Kazıları Başkanı Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy ve ekibi tarafından yürütülecek.

Belediye ekiplerinin bölgedeki yıkımları daha tamamlanmadan, antik tiyatroya ait duvarlar ve sütunlar ortaya çıkmaya başlamıştı. Gecekondular arasına sıkışıp kalan tiyatronun çıkarılması için 12 bin 972 metrekarelik alan üzerindeki 164 adet parseli kamulaştırma kararı alan belediye, bugüne kadar 11,4 milyon TL kamulaştırma bedeli ödedi. Proje kapsamında öncelikle arkeolojik yüzey araştırması yapılarak, tiyatroya ve sur duvarlarına ait mimari kalıntılar ve gerçek yeri tam olarak tespit edildi. 1/1000 ölçekli Kadifekale-Tiyatro ve Çevresi Koruma Amaçlı İmar Planı’nda 2. derece arkeolojik sit alanı olarak belirlenmiş yerlerin, arkeoloji ve tarih parkı olarak düzenleneceği bildirildi.

Kadifekale’deki antik tiyatroyla ilgili en ayrıntılı bilgi, 1917–1918 yıllarında Otto Berg ve Otto Walter’ın araştırmalarıyla bunlara yönelik hazırladıkları plan ve kesitlerde bulunuyor. 16 bin kişi kapasiteli olduğu düşünülen tiyatronun kalıntılarının, Roma dönemi özellikleri taşıdığı biliniyor. Eski kaynaklarda Erken Hristiyanlık, yani Roma İmparatorluğu’nun paganizm döneminde İzmirli St. Polikarp’ın bu tiyatroda öldürüldüğü, tiyatronun tarihin trajik sahnelerine şahitlik ettiği öne sürülüyor.

31.07.2014 Bugün