Hadrianaupolis Antik Kenti Turizme Açılıyor

1051

Karabük’ün Eskipazar ilçesinde ‘Karadeniz’in Zeugması’ olarak nitelendirilen MÖ 1. yüzyılda kurulduğu ve MS 8. yüzyıla kadar yerleşim amacıyla kullanıldığı tahmin edilen Hadrianaupolis Antik Kent’inde sürdürülen çalışmalar sonucu Kilise B’nin üzeri çelik konstrüksiyonla kapatıldı.

İlçe merkezine 3 kilometre uzaklıkta bulunan Budaklar Köyün’de MÖ 1’inci yüzyılda kurulduğu ve MS 8’inci yüzyıla kadar yerleşim amacıyla kullanıldığı tahmin edilen Hadrianaupolis Antik Kent’inde 2006 yılında başlayan kazı çalışmalarında, Hıristiyan inancına göre cennetteki 4 nehir ‘Phison’, ‘Geon’, ‘Euphrates’, ‘Tigris’in adlarının yazılı olduğu ve at, fil, panter, grifon (sanat tarihinde görülen karışık bir hayvana verilen isim) mozaikleri gün yüzüne çıkartıldı. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında mozaikler korunması amacıyla bulunduğu Kilise B’nin üzerinin kapatılma çalışmalarına başlanıldı.

Kilise B’nin üzerinin kapatılması işini yüklenen müteahhit firmada görevli şantiye şefi Arif Alankaya, çalışmaların birkaç gün içersinde tamamlanacağını söyleyerek, “Geçen yıl Ağustos ayında başladığımız çalışmalar proje değişikliği ve hava şartları nedeniyle işi geciktirdi.Erken Bizans dönemine ait Kilise B’nin üzerini çelik konstrüksiyonla kapattık.Burada polikarbonat, Ultraviyole malzeme kullandık.Bu malzeme yağmurda problem çıkartmıyor.Kiliseyi ziyarete gelecek olanlar için de yürüme parkuru yaptık” dedi.

01.08.2014 Milliyet