Tarih Depodan Kurtulacak

980

Yeni müzede, Manisa Müzesi’nde yer olmadığı için sergilenemeyen ve depolarda tutulan tarihi eserlerin sergileneceği belirtildi.

Manisa’da, İşadamı İsmail Akçura tarafından yaptırılacak Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin projesi onaylandı. Yeni müzede, Manisa Müzesi’nde yer olmadığı için sergilenemeyen ve depolarda tutulan tarihi eserlerin sergileneceği belirtildi.

Manisa İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Hamdi Karayel, eski İl Özel İdare bahçesine yapılacak Arkeoloji ve Etnografya müzesinin projesinin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylandığını açıkladı. Anemon Otelleri Onursal Başkanı İsmail Akçura’nın sponsor olduğu müzenin Manisa turizmini canlandıracağını kaydeden Karayel, 2 ay içerisinde inşaat çalışmalarına başlanmasının beklendiğini bildirdi. Karayel, ülkeye örnek olacak bir müze yapılacağını söyledi. Karayel, 10 dönüm alan üzerine yapılacak inşaatın tamamlanmasının ardından başlayacak Teşhir ve Tanzim Projesi’nin süresinin 20 ay olduğunu söyledi.

ESERLER EN MODERN ŞEKİLDE SERGİLENECEK

Çarşı Mahallesi Murat Caddesi üzerinde bulunan mevcut Manisa Müzesi’nin alanlarının sınırlı olmasından dolayı tarihi eserlerin bir bölümünün sergilenemediğini ifade eden Karayel, yeni yapılacak müze sayesinde 40 bin eserin rahatlıkla sergileneceğini söyledi. Arkeoloji ve etnografya olmak üzere 2 bölümden oluşan Manisa Müzesi’nde Arkeoloji bölümünün kapalı olduğu ve eserlerin depolarda beklediği bilinirken, yeni müzede bu eserler en modern şekilde sergilenecek.

12 MİLYON LİRALIK MÜZE

Yaklaşık 12 milyon liraya mal olacak müzeyle birlikte yer konusunda yaşanan sıkıntıların büyük oranda azalacağını kaydeden Karayel, “Yeni yapılacak müzede her döneme ait eserler sergilenecek. Müzenin projesi bu şekilde hazırlandı. Bulunduğu konum açısından da iyi bir yerde. Yerli ve yabancı turistlerin rahatlıkla gezip görebileceği bir yerde olacak. Şu anki müzede yer alan arkeolojik eserlerin tamamına yakını yeni müzeye taşınacak. Mevcut kullanılan müze de Şehzadeler İslam Eserleri Müzesi olarak devam edecek” dedi.

01.08.2014 turgutluyanki.com