İstanbul Arkeoloji Müzeleri Kadeş Antlaşması’nı Görmeye Çağırıyor

6009

Tarihin bilinen ilk yazılı barış anlaşması olan Kadeş Antlaşması, 1269’da Hitit ve Mısır krallıkları arasında yapıldı. Bu antlaşmanın metninin yazılı olduğu kil tablet 1906 yılında Boğazköy’de yapılan kazılarda bulundu.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Eski Şark Eserleri Koleksiyonu’nda yer alan antlaşmanın iki metre boyundaki bakır kopyası, Birleşmiş Milletler Binası’nın duvarında yer alıyor.

O zamanın diplomasi dili olan Akadça ile yazılmış olan antlaşmanın metninde, “Mısır ülkesi kralı, büyük kral, kahraman Re-masesa-mai Amana’nın (İkinci Ramses), Hatti ülkesinin büyük kralı Hattuşili ile dostluklarının, kardeşliklerinin ve büyük krallıklarının devamı için yaptıkları antlaşmadır.” deniyor.

Antlaşmanın diğer maddeleri şöyle:

– Eğer her iki ülkeden birine iç veya dış düşmanlar saldırırsa ve bunun için birbirinden yardım isterlerse, her iki taraf piyadesini ve süvarisini göndererek onun yardımına koşacaktır.

– Eğer bir asilzade Hatti ülkesinden kaçıp Mısır kralına sığınırsa, onu yakalayıp ülkesine geri gönderecektir.

– Eğer Mısır ülkesinden, Hatti ülkesine ya da Hatti ülkesinden Mısır ülkesine kaçanlar olursa, birbirlerine geri vereceklerdir. Fakat bunlar şiddetle cezalandırılmayacak, onların gözlerinden yaş akmayacak, eşleri ve çocuklarından öç alınmayacak.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri pazartesi günleri hariç 09:00-18:00 saatleri arası ziyaret edilebiliyor. www.istanbularkeoloji.gov.tr

05.08.2014 haberimport.com