Side Anıtsal Çeşme’de Restorasyon Çalışması Başladı

1151

Antalya Side Antik Kent’te M.S 2’nci yüzyıldan kalma Anıtsal Çeşme’de (Dokuz Çeşmeler) 2014 yılı restorasyon çalışması başladı.

Antalya Side Antik Kent’te M.S 2’nci yüzyıldan kalma Anıtsal Çeşme’de (Dokuz Çeşmeler) 2014 yılı restorasyon çalışması başladı. Dünyaca ünlü çeşmede 2004 yılından bu yana belirli aralıklarla restorasyon ve onarım çalışması yapıldığı belirtiliyor.

Anıtsal Çeşme restorasyon sorumlusu arkeolog Altan Algül, restorasyon çalışmasını Barut Turizm Ticaret A.Ş. sponsorluğunda Kültür Ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Röleve, Restitüsyon Projesi kapsamında yaptıklarını söyledi. Restorasyon çalışmasını Side Müze Müdürlüğü ve Antalya Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü kontrolünde yaptıklarını belirten Algül, 7 yıl içinde tarihi çeşmede 23 tarihi sütunu ayağa kaldırdıklarını bu sene içinde de 6 sütunu ayağa kaldırmayı planladıklarını ifade etti. Algül, “Anıtsal Çeşme M.S Antoninuslar Dönemine ait bir çeşme. Anadolu’nun en görkemli çeşmelerinden biri. Anıtsal Çeşme ile Burdur’un Ağlasun ilçesinde bulunan Sagalassos Antik Kent’teki dünyaca ünlü Antoninler Çeşmesi ile aynı döneme ait.” diye konuştu.

04.08.2014 haberler.com