Side Antik Kent’te Arkeologlar Doğu Kapısı’nda Taban Yoluna Ulaştı

1062

Antalya Side Antik Kent’te Doğu Kapısı kazı çalışması yapan arkeologlar, şehir merkezine ulaşan taban yoluna ulaştıklarını bildirdi. Alanda kazı çalışması yapan Avusturyalı arkeologlar, tabandaki yolun M.S 4’ncü yüzyıla ait olduğunu antik kentin girişine kadar uzandığını tahmin ettiklerini belirtiyor.Taban yolunun üzerinde kumul alan altında kaldığı için çalışmaların uzun süreli olacağı ifade ediliyor. M.SÜlkede İzmir Efes’ten sonra Side Antik Kent’te 67 yıldır kazı çalışması yapılıyor. Antik kentte Ordinaryüs Prof.Dr. Arif Müfid Mansel’le 1947 yılında başlayan kazı çalışması son 6 yıldır Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öncülüğünde yapılıyor. Anadolu Üniversitesi’nin Side kazılarını Avusturya Graz Karl-Franzens Üniversitesi Arkeoloji Bölümü arkeologları da eşlik ediyor. Antik kentin önemli bir kısmının toprak altında olması nedeniyle kazılarıın 5 asır daha sürebileceği belirtiliyor.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Side Kazı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Alanyalı, Side Antik Kent 2014 kazı çalışmalarını Doğu Kapısı ve antik kenti ikiye ayıran agora içindeki Attius Philippus Suru çevresinde yaptıklarını söyledi. Bir aydır Side’de kazı çalışması yaptıklarını belirten Alanyalı, bu seneki kazı çalışmasını Avusturyalı arkeologlarda olmak üzere toplamda 30 kişilik ekiple yaptıklarını kaydetti.

Doğu Kapısı’nda kazı çalışmasını Avusturya Graz Karl-Franzens Üniversitesi arkeologları Dr. Ute Lohner Urban, Melanie Eicher, Helmut Vrabel, Antonio Calabrd ve Selen Kanat’ın yaptığını belirten Alanyalı, antik kenttin yerleşim alanı içinde bulunması ve tarihi ören yerinin yüzde 90’nın kumul altında olduğu için kazıların 5 asır daha sürebileceğini söyledi. Alanyalı, “Bu sene kazı çalışmalarımızı 2 alanda yapıyoruz. 30 kişilik ekiple Doğu Kapısı ve Agora içinde antik kenti ikiye bölen Attius Philippus Suru’nda yapıyoruz. Ayrıca bu sene 6 yıllık çalışmalarımızın ön raporlarını 2 kitapta hazırlayacağız. Kazı çalışmaları eylül ayı ortalarında ona erecek.” dedi.

Karl-Franzens Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim üyesi Dr. Ute Lohnes Urban, 2 yıldır Doğu Kapısı’nda kazı çalışması yaptıklarını bu sene kapının giriş tabanına indiklerini söyledi. Doğu Kapısı tabanında M.S. 4’ncü yüzyıla kadar ulaşıldığını belirten Urban, taban yolunun kent girişine kadar ulaştığını, yolun kumul altında olması nedeniyle çalışmaların uzun süreceğini kaydetti.

04.08.2014 Bugün