Oluz Höyük’teki Arkeolojik Kazılar Başladı

1072

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Oluz Höyük Kazı Başkanı Doç. Dr. Şevket Dönmez, höyükteki kazılara yeniden başladıklarını bildirdi.

Dönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Amasya merkeze bağlı Tokluca köyü yakınlarında, 2007 yılında başlatılan Oluz Höyük kazılarının bu yılki bölümüne bilim adamlarının dışında, öğrenci ve civar köylerde yaşayan kadın ve erkeklerden oluşan yaklaşık 30 kişilik bir ekiple başladıklarını söyledi.

Kazı hazırlıklarının 15 Temmuz itibarıyla, saha çalışmalarının ise 1 Ağustos tarihinde başladığını ifade eden Dönmez, 8. dönem kazı çalışmalarında önemli bulgulara ulaşmayı umut ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Kültür Ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Üniversitesinin katkılarıyla yaklaşık 160 bin liralık bir bütçe ile bu yılki kazı çalışmalarımıza başladık. Çalışmalarımız yaklaşık 2 ay sürecek ve 10 Eylül tarihinde sona erecek. Arkeolojik kazılarımız bu yıl da (A) açması üzerinde yoğunluk kazanıyor. Bu yıl milattan önce 5. yüzyıl Pers dönemi kültür katmanında mimari başta olmak üzere diğer bulgular üzerinde yoğunlaşacağız. Bunun yanı sıra koruma, restorasyon çalışmaları için de ön hazırlıklar yapacağız. Bu dönem önemli bir kazı dönemi olacağını düşünüyorum.”

05.08.2014 haberler.com