Perge Antik Şehri 2015’te Gecede Gezilebilecek

1308

Antalya Müze Müdürü Mustafa Demirel, Perge Antik Kentinin 2015 yılından itibaren gece de gezilebilecek hale geleceğini söyledi.

Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Recep Yavuz Başkanlığında toplandı. Toplantıya konuşmacı olarak Antalya Müze Müdürü Mustafa Demirel ile 25 Perge’deki kazılarda 25 yıldır bulunan Arkeolog Sedef Çokay, Perge’deki kazılar hakkında sunum yaptı.

1946 yılında kazı çalışmalarına başlanılan Perge Antik Kentinden çıkarılan eserlerin Antalya Müzesinde sergilendiğini anlatan Mustafa Demirel, ‘’Perge’deki kazılarda 50 kişilik ekip 12 ay boyunca çalışıyor.Çevre düzenleme projesi tamamlandı. Perge’de ok sayıda proje var. Bu projeler zamanla hayata geçecek’’ dedi.

Antalya’nın yaz aylarında çok sıcak olduğunu hatırlatan Demirel, ‘’Perge Anti Kenti için kamera, ışıklandırma ve güvenlik ile ilgili proje hazırlandı. Bu proje bu yıl içinde tamamlanır. Perge Antik Kenti 2015 yılından itibaren gecede gezilebilecek Sıcak günlerde antik kent gece 23.00-24.00’e kadar gezilebilecek hale gelecektir’’ diye konuştu.

-PERGE ANTİK TİYATROSU ZİYARETE AÇILACAK

Perge Antik Tiyatrosu ile ilgili de konuşan Mustafa Demirel, şunları söyledi:

‘’Perge tiyatrosunda drenaj sorunu vardı. Orta kısım adeta göle dönüyordu. Ancak bu sorunu tamamen giderdik. Perge Antik Tiyatrosu çok özel bir tiyatro. Aspendos’tan da güzel. Tiyatroda bir takım iyileştirmeler yapıldıktan sonra gezilebilecek. Belki tiyatronun her tarafı ziyarete açılmayabilir. Ancak büyük kısmı gezilebilecek hale gelecek. Perge bir bütün olarak 2016 Expo Antalya’ya kadar gezilebilecek hale gelecek. Perge’nin otoparkı, çevre düzenlemesi Expo’ya kadar bitecek.’’

07.08.2014 antalyaekspres.com.tr