Dünyanın En Eski Kerpiç Sarayı Burada

1745

UNESCO’nun “Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi”ne Türkiye’den son dahil edilen 13 alandan biri olan ve M.Ö 5.000’li yıllara tarihlenen Aslantepe Höyüğü’nde kazı çalışmaları devam ediyor . Kazıda M.Ö. 3.300’lere ait “Dünyanın bilinen en eski kerpiç sarayı” gün yüzüne çıkarılıyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) “Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi”ne aldığı M.Ö. 5.milattan önce 5 binli yıllara tarihlenen Aslantepe Höyüğü’ndeki kazılarda, “dünyanın bilinen en eski kerpiç sarayı” gün yüzüne çıkarılması için kazılar devam ediyor. Roma La Sapienze Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Marcella Frangipane başkanlığındaki 40 kişilik ekiple yürütülen bu dönemki kazı çalışmalarının 1,5 ay sonra tamamlanması planlanıyor.

TAM SARAY SİSTEMİ BURADA BAŞLADI

Dünyanın en eski kerpiç sarayının bulunmasının çok önemli olduğunu belirten Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Frangipane, “Devlet sistemi başlıyor, bu saray o anlama geliyor. Şimdi burayı Valilikle açık hava müzesi yaptık” dedi. M. Ö. 2.900’lü yıllara ait büyük bir yapı bulduklarını anlatan Frangipane, şunları söyledi:

“Geçen yıl bu binada büyük bir salon bulduk, çok iyi korunmuş. Sürpriz oldu. O salon çok iyi korunmuş. Aslantepe’deki saray, M.Ö., 3.300’lere ait. Mezopotamya’da büyük binalar var, mabet var, tapınak öyle, belki daha büyük ama tam saray sistemi burada başladı. Tapınak, depolar, avlu, koridor ve önemli insanların evleri var, beraber burada yaşamışlar. Bu, çok önemli. Bu büyük salon ve eski binaları ortaya çıkarmaya çalışacağız, sonra çok daha güzel açık hava müzesi olacak.

HİTİTLER DE VAR

Burada en önemli iki dönem var. Birinci dönem, bu saray dönemi, M.Ö. 3.000’e kadar. Sonrası, Hitit dönemi. O da çok önemli. Aslantepe, büyük bir Hitit merkezi oldu. İnşallah gelecek sene Hitit tabakalarının olduğu yerde çalışacağız. Bu en önemli dönem ama bir şey daha var, Aslantepe’nin çok uzun bir tarihi var.”

52 YILDIR KAZILIYOR

Aslantepe Höyüğü’nde 52 yıldır süren kazılarda ortaya çıkarılan eserlerin üstü, zarar görmemeleri için kapatılıyor.

08.08.2014 Hürriyet Kampüs