Magarsus Antik Kentindeki Amfi Tiyatro Gün Yüzünü Çıkıyor

1080

Karataş’ta yapılan arkeolojik kazılar sonucu, Magarsus Antik Kenti’nin kalıntıları her gün biraz daha gün yüzüne çıkıyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne bağlı arkeologlarının çalışmaları sayesinde Antik Kentin Tiyatrosunda geçen yıl başlatılan kazılarda tiyatronun basamaklarının büyük bir bölümü açığa çıkarıldığı bildirildi.

Bu yıl tekrar başlatılan kazı çalışmalarıyla tiyatronun sahne kısmı da dahil tamamı açığa çıkarılarak turizme kazandırılacak. Magarsus Antik Kenti döneminde kendi adına para bastıracak kadar ihtişamlı ve önemli bir kent olmasına karşın bugün ayakta kent surları ve tiyatrosu dışında kalıntısı yok.

Ancak İlçenin sokaklarında her evin bahçesinde, duvarında Magarsus Kentine ait izleri bulmak mümkün. Yapılan kazılarla ortaya çıkarılan tiyatro en az Efes, Side ve Aspendos tiyatroları kadar büyük ve görkemli. Döneminde nice oyunlara ev sahipliği yapan basamaklarında izleyiciyi ağırlayan, alkış sesleri ile inleyen tiyatronun kazısı tamamlandığında o günler tekrar yaşatılacak.

Önümüzdeki aylarda antik tiyatroda yapılması planlanan etkinlikle Antik Kentin tüm dünyaya tanıtılması amaçlanıyor.

07.08.2014 Milliyet