Adana’daki Tatarlı Höyüğü’nde Kazı Çalışmaları Başladı

1032

Tatarlı Höyüğü’ndeki kazı çalışmalarının bu yıl ki etabı başladı.

Çukurova Üniversitesi’nden (ÇÜ) yapılan açıklamaya göre, 2007 yılında başlayan kazının 7. sezon çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, ÇÜ ve Adana Büyükşehir Belediyesi’nin maddi katkılarıyla yapılacak.

Kazıya, ÇÜ’den öğretim üyeleri, uzman arkeologlar, öğrenciler katılıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ÇÜ Arkeolojik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Kazı Başkanı Yrd. Doç. Serdar Girginer, 6 yıllık çalışma sonucu höyükte yukarı ve aşağı şehir ile yaklaşık 2,5 kilometrekarelik alanda muazzam bir Hitit ve Kizzuwatna uygarlıklarını yansıtan kentin ortaya çıkarıldığını, buradaki tapınaklar ile rampalı ve taş döşemeli kapılarından öne çıkan gösterişli ve kuvvetli savunma sistemlerinin açığa çıkmaya başladığını kaydetti.

Höyüğün Adana’nın tanıtımına katkı sağlayacağını belirten Girginer, “Tatarlı Höyüğü kazısı Doğu Akdeniz’de, özellikle de Kuzey Suriye, Kilikya ve Levant için M.Ö 2 ve 1. binyıl kronolojik sorunlarının çözümünde de anahtar roller üstlenecek gibi görünmektedir. Bunların dışında, ilerleyen yıllarda yapılması planlanan koruma çalışmalarıyla da höyüğün bölge turizmine önemli katkılar yapması beklenmektedir” ifadelerini kullandı.

08.08.2014 haberler.com