Komana Antik Kent’indeki Kilise Ortaya Çıkarılıyor

1251

Tokat’ta Komana Antik Kenti’nde geçen yıl bulunan 10-12. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen kilisenin ortaya çıkarılması için kazı çalışmaları devam ediyor.

Tokat’a 10 kilometre uzaklıkta Gümnek mevkisinde bulunan Komana Antik Kenti’nde Roma ve Helenistik döneme ait izlerin bulunması amacıyla yürütülen kazı çalışmaları devam ediyor. 2009 yılında başlayan kazı çalışmaları Hamamtepe olarak adlandırılan alanda yoğunlaştırıldı. Geçen yıl Bizans döneminde mezarlık olarak kullanılan alanla birlikte 10-12’inci yüzyıla ait olduğu tahmin edilen kilise kalıntısı bulundu. Ara verilen kazı çalışmaları tekrar başlatıldı. Kazı ekibinden ODTÜ Yerleşim Arkeolojisi’nde doktora öğrencisi olan Mustafa Tatbul, kilise kalıntısının doğu ve batı tarafını genişletip yapısını anlamaya çalıştıklarını kaydetti. Kilisenin 10-12. yüzyıla ait olduğunu düşündüklerini ifade eden Tatbul, “Azizlerden Gregorius Thaumaturgus başta olmak Saint Basiliscus, Saint Basil, John Chrysostom isimli azizlerin sürgünde buraya geldikleri ve burada öldükleri biliniyor. Komana birçok Bizans kaydında önemli bir yerleşim yeri olarak geçiyor” dedi.

Öte yandan Mitridat Krallığı’nın idaresinde önemli bir kült merkezi olduğu bilinen Komana’da, Roma İmparatorluk Dönemi’nde de özerkliğini koruduğu, Anadolu tanrısı Ma’ya adanmış olan kutsal alan, aynı zamanda çevre bölgeler için bir ticaret merkezi ve olasılıkla Mitridat Krallığı için banka görevi gördüğü kaydedildi.

08.08.2014 Milliyet