Silifke’de Sütunlu Caddelere Ait Dükkanlar Keşfedildi

1051

Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle 2007 yılından beri Silifke’de sürdürülen kazılarda sütunlu caddelere ait dükkanlar keşfedildi.

Bu yıl 21 Temmuz’da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Hamdi Şahin başkanlığındaki bir ekiple doğuda Tarsus’tan, batıda Alanya ve kuzeyde Karaman’a kadar olan bölgede Dağlık Kilikia Yerleşim Tarihi ve Epigrafya Araştırmaları yapılıyor. Konuyla ilgili bilgi veren İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hamdi Şahin, “Bu kapsamda ilk olarak Silifke İlçesi ve çevresindeki antik kırsal yerleşmeler üzerinde yoğunlaşılmıştır. Çalışma programı içerisinde yer alan ve bölgenin en iyi korunmuş eserlerinden biri olan Zeus Olbios Tapınağı’nın bulunduğu Uzuncaburç’ta (Diokaisareia) yerleşim tarihi odaklı epigrafik ve arkeolojik araştırmalar yürütülmektedir. Söz konusu çalışmalar kapsamında Uzuncaburç’ta 2007 yılından bu yana kesintisiz olarak yürütülen çalışmalarda antik kentin yerleşim tarihine ilişkin önemli bulgular elde edilmiştir. 2011 yılında ise tapınak ve çevresinde yapılan jeoradar çalışmaları sonucu, sütunlu caddede dükkânlara ait olabilecek izlere rastlanmıştır. Söz konusu tarihten itibaren Uzuncaburç ve çevresinde gerçekleştirilen epigrafik araştırmalar sonucunda, antik kentin sosyal, siyasal ve dini hayatına ışık tutacak Roma Dönemi’ne ait yazıtlar saptanmıştır.” dedi.

Doç. Dr. Hamdi Şahin ve başkanlığındaki ekibin Uzuncaburç ve çevresindeki çalışmalara önümüzdeki yıllarda da devam etmeyi planladığı öğrenildi. Silifke Belediye Başkanlığının, İstanbul Üniversitesi ekibine çalışmalarını daha verimli yürütebilmeleri için gerekli lojistik desteği büyük bir ilgiyle sağladığı açıklandı. Doç. Dr. Hamdi Şahin, Silifke Belediye Başkanı Dr. Mustafa Turgut’a desteklerinden ötürü ayrıca teşekkür etti.

04.08.2014 haberler.com