Hititlerin Kutsal Şehri Nerik Gün Yüzüne Çıkarılıyor

1788

Samsun’un Vezirköprü ilçesine bağlı Oymaağaç Mahallesi’nde Hititlerin kutsal şehri “Nerik”in ortaya çıkarılması için arkeolojik kazı çalışmalarına yeniden başladı.

Hitit yazıtlarında adı sıkça geçen, Hititlerin kutsal olarak kabul ettiği tarihsel yerleşme Nerik olduğu sanılan alanda 2005 yılından bu yana sürdürülen kazıya başkanlık eden Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Rainer Maria Czichon, 9 yıldır bir mabedin üzerinde çalışmaları yürüttüklerini söyledi.

Kazı çalışması esnasında 3 mabedin üst üste olduğunu tespit ettiklerini belirten Czichon, “Hititler mabetlerini üst üste inşa etmişler. Hem eski duvarları hem yeni duvarları kazı çalışmasında yan yana çıkıyor. Biz hangisi eski hangisi yeni onu çözmeye çalışıyoruz. Bu dönemin sonunda hangi mabet hangi girişten kullanılmış onları belirleyeceğiz” dedi.

4 BİN YILLIK SİLO HEYECANI

Mabetlerin dış kısmında kazı çalışması esnasında buldukları 2,5 metrekare genişliğinde ve 4 metre derinliğindeki silonun ekibi heyecanlandırdığını vurgulayan Czichon, şöyle devam etti:

“Buranın başlangıçta bir su kanalı olduğunu düşündük ancak bulunan kalıntılar silo olduğu kanısını güçlendiriyor. Çünkü alt kısımda incecik beyaz bir sıva kalıntısına ulaştık. Yani taş duvarın iç kısmında sıva kalıntısı var, bu da silo olduğu kanısını güçlendiriyor. Hem de anıtın içinde obsidyen bıçaklar ve parçaları bulduk. Sanki bir şey kesmişler, belki düven gibi bir şey kullanmışlar. Düven Roma döneminde kullanılmıştı, bunu biliyoruz ama ilk kullananlar Hititler miydi? Bunu çözmeye çalışıyoruz. Oymaağaç’ın en hezeyanlı kazı yeri şu an orası.”

Kuyuyu tabana kadar indirmeye çalıştıklarına değinen Czichon, “Genellikle tabanda enteresan şeyler bulunur. Siloyu ne için kullanmışlar bunu bulabiliriz. Kuyunun içinde 4 binlik yanmamış ahşap parçası bulduk. Bulduğumuz böyle küçük parçalar bizi çok mutlu ediyor” diye konuştu.

TÜNEL, ÇÖKME TEHLİKESİNE KARŞI KAPATILDI

Geçmiş kazı çalışmalarında Nerik’te bulunan 50 metre uzunluğundaki tüneli çökme tehlikesine karşı kapattıklarına dikkati çeken Czichon, şunları kaydetti:

“Eğer burası gerçek Nerik’se ki biz öyle olduğuna inanıyoruz ama bu oran yüzde 90 olmasına rağmen yüzde 10’luk küçük bir soru işareti hafızalarda hep var. Burası gerçekten Nerik’se bu tünel de ‘hava tanrısı’nın tüneli. Tünelin nereye kadar gittiğini biz de çok merak ediyoruz ama geçen yıl bir sıkıntı çıktı. Duvarlardan taşlar düştü, bir hayati tehlike oluştu. İstanbul Teknik Üniversitesi, Amasya Üniversitesi ve İzmir’deki bir üniversiteden mimar, inşaat mühendisi 6 profesör geldi. Şimdi bu profesörlerin raporunu bekliyoruz. Çözüm bulduğumuz takdirde tüneldeki kazı çalışmasına devam edeceğiz.”

Kazı çalışmasının büyük bölümünün Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden gelen öğrencilerce yürütüldüğünü ifade eden Czichon, Danimarka, Almanya, Slovakya’dan öğrencilerin kazı çalışmasına destek verdiğini sözlerine ekledi.

13.08.2014 TRT Haber