Kanalizasyondan Roma Dönemine Ait Tarihi Sütunlar Çıktı

1121

Ankara Ulus semtinde yapımı devam eden Hacı Bayram Veli Çarşısı sokağının kanalizasyon çalışmalarında tarihi eserler ortaya çıktı. Belediye yetkililerin kepçe yardımıyla yolda yaptığı kazı çalışmalarında Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen sütun parçaları bulundu. Ayrıca, yapılan kazılarda sütunların çıktığı bölümde tünel tarzı bir bölüm bulunduğu öğrenildi. Vatandaşlar, daha önce de bölgede çıkartılan tarihi eserlerin ortadan kaybolduğunu ve yetkililerin bu konuda duyarlı olmalarını istedi.

Ankara Valiliği’nin arka girişinde yapılan kanalizasyon çalışmaları kapsamında Belediye Fen İşleri ekipleri yolu kazarak beton boruları yerleştirmek istedi. Kepçe yardımıyla yapılan kazı çalışmalarında toprağın 5 metre altında sütun parçalarının olduğu fark edildi. Bunun üzerine çalışmalara ara verildi. Topraktan çıkartılan bazı parçalar incelenmek üzere çıkartıldı. Çıkartılan parçalardan sütun direği ve işlemeli başı koruma altına alındı. Bu sırada sütunların çıktığı bölgede tünel tarzı boşlukların olduğu öğrenildi. Belediye ekipleri de çıkan parçaların fotoğraflarını alarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ekiplere bilgi verdi.

Sütun parçalarının çıktığı bölge Ankara Valiliği önünde bulunan Jülian Sütunu çevresinde olması, çıkan parçaların bölge tarihine ışık tutabileceğine yönelik kanaatleri güçlendirdi.

Çevredeki vatandaşlar da daha önceden bölgede çıkartılan tarihi eserlerin kimliği belirsiz kişilerce alındığını ya da tahrip edildiğini, yetkililerin bu konuda duyarlı olmaları gerektiğini belirtti.

14.08.2014 haberler.com