Prusias ad Hypium Antik Kenti’ndeki Kazı Çalışmaları Sürüyor

1185

1. yüzyılda inşa edildiği belirtilen Düzce’de “Prusias ad Hypium” antik kentindeki kazı çalışmaları sürüyor.

“Kentte 10 bin kişilik tiyatro alanı var. Heykeltıraş eserlerine de baktığımızda kentin zenginliğini görüyoruz. Yine bunları destekleyen su kemerleri mevcut. Tüm bunlar buranın zengin kent olduğunun göstergesidir ”

Karadeniz’in “Efes”i diye bilinen, 1. yüzyılda inşa edildiği belirtilen Konuralp Mahallesi’ndeki antik tiyatroda kazı çalışmaları sürüyor.

Düzce Üniversitesi (DÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurperi Ayengin, yaptığı açıklamada, kazı çalışmalarının 15 Temmuz’da başladığını söyledi.

Ayengin, Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle başlanan kazıların oldukça verimli gittiğini, valilik, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Konuralp Müzesi ve DÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nün ortaklaşa çalışmasıyla yürütüldüğünü belirterek, çalışmaların antik tiyatronun sahne bölümünde devam ettiğini anlattı.

Tiyatronun seyirci bölümünde toprak kaymaları olduğunu, bu bölüm desteklendikten sonra restore edilebileceğini aktaran Ayengin, “Tiyatro, sit alanı olmadan önce burada 16 ev varmış. İnsanlar tiyatronun hem içinde hem de dışında ev yapmış. Kazılar sırasında bu evlerin temellerini de ortaya çıkarttık. İnanılmaz dolgu oluşmuş, şimdi o dolgu topraklarını çıkarıp restorasyon projesi hazırlayacağız” ifadesini kullandı.

Prusias ad Hypium’un oldukça zengin bir antik kent olduğuna işaret eden Ayengin, “Kentte 10 bin kişilik tiyatro alanı var. Heykeltıraş eserlerine de baktığımızda kentin zenginliğini görüyoruz. Yine bunları destekleyen su kemerleri mevcut. Tüm bunlar buranın zengin bir kent olduğunun göstergesidir” değerlendirmesinde bulundu.

Tiyatro alanında 4 yıllık çalışma sonrası restorasyon aşamasına geçilebileceğini aktaran Ayengin, şöyle konuştu:

“Kazı çalışmaları vatandaşlar tarafından büyük ilgiyle takip ediliyor. Halkın ilgisi inanılmaz yoğun. Burayı hep beraber, el ele restorasyon aşamasına getirirsek çok önemli bir turizm alanı kazanılmış olacak. Düzce Valiliği, Düzce Belediyesi, Konural Müzesi ve Düzce Üniversitesinin büyük katkıları var. İnanılmaz işbirliği içinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Geçen yılki kazılarda oldukça önemli yol kat ettik.

Şu anda arkeologlarımız, mimarlarımız ve öğrencilerimizle 15 kişiyiz. 15-20 kişilik de işçi grubumuz var. Onlarla beraber çalışma yürütüyoruz.”

15.04.2014 TRT Haber