Myra’da Arkeolojik Kazılar Başladı

1246

Antalya’nın Demre İlçesi’ndeki Myra Antik Kenti’nde 2 ay sürecek yaz dönemi arkeolojik kazıları başladı.

Myra Antik Kenti ve Andriake Antik Liman Kenti’ndeki yaz dönemi arkeolojik kazı çalışmaları, Antalya Müzesi yönetiminde Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurettin Öztürk başkanlığında başladı. 6 yıl önce Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik tarafından başlatılan kazılar, 2 ay sürecek.

KAZILAR 2 AY SÜRECEK

Kazıların bu yılki bölümünde 10 arkeolog ve yüksek lisans öğrencileri ile 25 işçi görev yapıyor. Myra Antik Kenti çevresinde M.S. 2’nci yüzyıldan kalan Roma hamamı ve Andriake Liman Kenti’ndeki C kilisesi olmak üzere iki noktada aynı anda sürdürülen çalışmalar öncesinde alan temizliği yapıldı. Doç. Dr. Nurettin Öztürk, Myra Antik Kenti’nin Antalya bölgesinin en çok ziyaretçi çeken ikinci ören yeri olması bakımında önemli olduğunu kaydetti.

TURİZMİN YENİ DESTİNASYONU

Andriake Liman Kenti’nin kazılar sonrası Demre ve Antalya turizmi için yeni bir destinasyon olacağını kaydeden Doç.Dr. Öztürk, “Demre, yapılan ve yapılacak olan kazılarla tarih turizminin Türkiye’deki en önemli merkezlerinden biri olacak. Kazılarda ortaya çıkacak olan her yeni buluntu, Demre’nin tarih turizmindeki marka değerine katkı sağlayacak. Demre’nin yer altında yatan tarihi gün ışığına çıkacak” dedi.

20.08.2014 guneyhaberci.com