Nysa Ziyaretçilerini Bekliyor

1055

Aydın Sultanhisar’da önemli bir bölümü gün yüzüne çıkarılan Nysa Antik Kenti’nde kazı çalışmaları devam ediyor.

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı İdare Heyeti, kazı sponsoru olduğu Menderes Nysa’sı olarak da adlandırılan antik kenti ziyaret etti. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi ve Nysa kazıları bilimsel danışmanı Yrd. Doç. Dr. Serdar Hakan Öztaner’den kazı çalışmaları hakkında bilgi alan heyet, sponsorluklarının süreceği bilgisini verdi.

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı İdare Heyeti Başkan Yardımcısı Feyhan Yaşar, Kültür Ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde tarihi gün ışığına çıkarmaya çalıştıklarını belirterek, “Anadoluda yaşayan medeniyetlerin tarihinin gün yüzüne çıkarılmasını önemsiyoruz. Buraya maddi desteğimiz devam edecek. Uzun yıllardır verdiğimiz destek ile el ve güç birliğiyle gelinen bu nokta hepimizi heyecanlandırıyor. Çalışmalara olan katkılarımız artarak sürecek” dedi.

Öztaner ise M.Ö. 3. yüzyılda kurulduğu belirlenen Nysa Antik Kenti kazı çalışmalarıyla önemli bir bölününün gün yüzüne çıkarıldığını, kentin özellikle Roma döneminde önemli bir eğitim ve kültür merkezi olduğunu ifade etti.

Öztaner, “Kentte eğitim amaçlı kullanılan yapılardan biri genç erkeklerin eğitildiği Gymnasium, diğeri ise Efes Celcius kütüphanesinden sonra Anadolu’nun en iyi korunmuş örneklerinden biri olan kütüphanedir. Bu yapıların yanı sıra agora, kütüphane, tiyatro, stadion ve çarşı bazilikası, cadde, sokak sistemi, köprüler, forum alanı, anıtsal giriş de Nysa kentinin gelişmiş kültürünün göstergesi olan yapılardır” diye konuştu.

İl Kültür Turizm Müdürü Nuri Aktakka da Nysa’da yapılan çalışmalarında önemli mesafenin alındığını, kentin ziyaretçilere açık olduğunu kaydederek, Aydın’da on ayrı yerde kazı çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

Nysa Antik Kenti’nde gerçekleştirilen ziyarete, Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur, Sultanhisar Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı İdare Heyeti Üyesi İdil Yiğitbaşı, Yaşar Holding AŞ İcra Başkanı Mehmet Aktaş katıldı.

19.08.2014 haberler.com